Střelba ve floridské střední škole: Bývalý student zabil 17 lidí, dalších pět bojuje o život

Teprve devatenáctiletý chlapec Nikolas Cruz nakráčel do školy se zbraní a několika zásobníky. Při svém řádění zabil nejméně 17 lidí a dalších 13 zranil. Některá americká média uvádí, že u sebe měl dokonce i kouřové granáty. Střelba ve floridské střední škole je jedním z vůbec nejhorších útoků střelnou zbraní ve školním zařízení.
Střelba ve floridské střední má 17 obětí, další bojují o život v nemocnici
Střelba ve floridské střední má 17 obětí, další bojují o život v nemocnici
AP

reklama

Devatenáctiletý Nikolas Cruz měl podle všeho problémy s chováním už před incidentem. Podle  informací agentury AP se choval agresivní ke své bývalé přítelkyni a byl určitou dobu v péči psychiatrické kliniky.

Jeden ze studentů agentuře řekl, že byl Cruz ze školy v Parklandu vyloučen v minulém školním roce po rvačce a přešel na jinou školu v tomtéž floridském okresu Broward. Cruz se porval s novým přítelem dívky, s níž předtím chodil, a škola ho vyloučila z kázeňských důvodů.

Na svém instagramu zveřejňoval například fotografie s brokovnicí a s pistolí. Na dalších pak pózoval s obličejem zakrytým šátkem a s dlouhými noži. Jiné příspěvky obsahují výhrůžky typu „chci střílet lidi svou AR-15“. Aby Cruz mohl zbraň koupit, musel získat povolení.

 

 

 

Studenti, kteří s ním přišli do kontaktu momentálně tvrdí, že jakmile slyšeli o střelbě ve škole, bylo jim jasné, že to udělal právě on. „Spousta dětí už dříve v žertu říkalo, že pokud někdo bude ve škole střílet, tak to bude právě on. Teď se ukázalo, že měly pravdu. Je šílené, že to vlastně předpovídaly,“ uvedl pro WFOR-TV sedmnáctiletý Matthew Walker.

Řidičem, který najel do davu chodců v Melbern, je Australan afghánského původu

Útok v Melbourne: Řidič najel do lidí úmyslně, podle policie ale nešlo o terorismus

Střelec se snažil polici utéct s prchajícími studenty

Střelba začala na škole Marjory Stoneman Douglas, která se nachází asi 72 kilometrů od Miami, ráno místního času. Podle informací dvou floridských senátorů útočník vešel do školy v plynové masce, nesl pušku, střelivo a kouřové granáty. Pak spustil požární poplach a přiměl studenty a personál, aby vyšli ze tříd na chodbu. Pak do nich začal střílet.

Několik set studentů uteklo na ulici, nebo se schovávalo ve třídách, zatímco policie pátrala po útočníkovi. Kromě policie na místě zasahovalo množství sanitek a hasičských vozů. V živém televizním vysílání pak byly vidět desítky studentů prchajících z budovy se zdviženýma rukama. K prchajícím se přidal také Cruz, když se snažil uniknout policii.

Luca Traini

Střelba na černochy v italských ulicích: Střelec je extremista, který měl doma knihu Mein Kampf

Při střelbě zemřelo 17 lidí, dalších pět je v kritickém stavu

Celkem si jeho řádění vyžádalo 17 obětí. Šerif okresu Broward Scott Israel na briefingu upřesnil, že 12 z nich zemřelo v budově školy, další dvě těla pak byla nalezena před školou a další na ulici. Dvě oběti svým zraněním podlehly v nemocnici. Mezi mrtvými byli studenti i dospělí. První potvrzenou obětí má být podle serveru Dailymail šestačtyřicetiletý profesor tělocviku Chris Hixon. Dvě tamní nemocnice oznámily, že mají v péči 13 postřelených lidí, pět z nich je v kritickém stavu.

Čtvrteční útok je jedním z nejhorších útoků střelnou zbraní ve školním zařízení, v roce 2012 bylo v Connecticutu zabito 20 dětí a šest vyučujících. Podle skupiny Everytown for Gun Safety se jen letos uskutečnilo už 18 případů střelby ve školách včetně té nynější.

reklama

reklama