Střelec z Hanau vlastnil zbraň legálně. V pamfletu po sobě zanechal mix rasismu a paranoie

Kdo je útočník, který v noci na dnešek zastřelil na dvou místech v německém městě Hanau devět lidí a svoji matku? Dnešní útok vyšetřuje nejvyšší německé státní zastupitelství jako teroristický čin, za kterým stojí 43letý Tobias Rathjen, který za sebou zanechal pamflet a video, které před několika dny zveřejnil.
V Hanau podle vyšetřovatelů zabíjel 43letý Tobias Rathjen
V Hanau podle vyšetřovatelů zabíjel 43letý Tobias Rathjen
AP

reklama

Třiačtyřicetiletý Tobias Rathjen neměl podle dosavadních informací žádný záznam v trestním rejstříku, policie ani tajné služby se o něj nezajímaly. Hesenský ministr vnitra Peter Beuth ve čtvrtek uvedl, že se věnoval sportovní střelbě a legálně vlastnil několik pistolí. Podle serveru časopisu Spiegel byl právě kvůli vlastnictví střelných zbraní ze strany úřadů v loňském roce několikrát kontrolován. Žádné pochybnosti během kontrol nevzešly.

Co bylo tedy důvodem toho, že bezúhonný občan, který prošel i přísnými kontrolami pro držitele zbraní, ve středu večer podle vyšetřovatelů zabil svoji matku a následně na dvou různých místech zastřelil 9 lidí včetně těhotné ženy? Vyšetřovatelé se domnívají, že šlo o rasistický čin pravicového extremisty. Všechny oběti střelce, kromě jeho matky, měly kořeny v jiných zemích.

Policista na místě střelby v německém Hanau

Pravicový extremista? Policie analyzuje dopis a video střelce z Hanau. Politici vyjadřují soustrast

Rathjen po sobě zanechal také 24stránkový pamflet, ve kterém podle časopisu Spiegel tvrdí třeba to, že si velmi brzy všiml „špatného chování určitých skupin obyvatel“, kritizuje islám jako destruktivní a přistěhovalce jako lidi, které je třeba instinktivně odmítnout. „Naproti tomu svůj vlastní lid jsem poznal jako zemi, z níž roste to nejlepší a nejkrásnější, co tento svět může nabídnout,“ uvedl. Němci podle něj pozvedli lidstvo jako celek.

V textu dále vyjmenovává více než dvacet zemí, jejichž obyvatele je potřeba zlikvidovat, a zabývá se otázkou, kolik Němců je skutečně „čisté rasy a hodnotných“. V tomto kontextu poznamenává, že by si dokázal představit snížení počtu obyvatel o polovinu, informuje ČTK.

Pamflet jasně ukazuje i na paranoidní myšlenky Němce, který byl přesvědčen o tom, že tisíce Němců jsou sledovány všemocnou tajnou službou, jejíž spolupracovníci dokážou číst myšlenky ostatních a dokonce lidi na dálku řídit. O tom, že je i on sám sledován, přemýšlel už v mládí, jistotu pak podle svých slov získal ve 22 letech.

V německém Hanau došlo ke střelbě

VIDEO: Střelba v německém Hanau. Jedenáct mrtvých!

Pro svou argumentaci Tobias R. využívá i hollywoodské filmy, fotbalového trenéra Liverpoolu Jürgena Kloppa nebo přednášky na univerzitě v Bayreuthu. V textu se věnuje i budoucí roli Číny ve světě nebo americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, jehož byl podle Spiegelu příznivcem.

Ve videu, které před činem zveřejnil na sociálních sítích, pak Tobias R. hovoří o amerických základnách, které „uctívají samotného ďábla“. „Toto je můj vzkaz všem Američanům,“ říká v úvodu. „Vaši zemi kontrolují neviditelné tajné spolky. Využívají neznámé a zlé metody k ovládání vaší mysli. Je to moderní otroctví. Pokud následujícím větám nerozumíte, měli byste se rychle probrat. Ve vaší zemi existují tzv. podzemní vojenské základny a některé uctívají samotného ďábla. Zneužívají, mučí a zabíjejí malé děti,“ pokračuje muž, který má podle vyšetřovatelů na svědomí 10 lidských životů. Následně pak vyzývá Američany, aby se „probudili“, nabádá je k ignorování mainstreamových médií a hromadnému útoku na místa, která předtím popsal. 

iPrima, ČTK

reklama

reklama