Střelec zaútočil na pravoslavný kostel v Rusku. Zemřelo pět žen, další lidé jsou zraněni

Pět mrtvých a stejný počet zraněných si dnes vyžádala střelba před kostelem v Dagestánu na jihu Ruska. Útočníka, který měl vykřikovat „Alláhu akbar“, policisté na místě zastřelili.
Lee-Enfield No. 4 Mk.
M62

reklama

Útok se odehrál ve městě Kizlyar, které leží nedaleko Kaspického moře. Muž vyzbrojený loveckou puškou a nožem začal pálit do lidí před pravoslavným kostelem. Na místě zůstaly čtyři mrtvé ženy, další zemřela po převozu do nemocnice. Tam skončilo i dalších pět zraněných lidí.

Útočníka pak zastřelili policisté. Podle agentury TASS jde o 22letého muže z Dagestánu. Motiv útoku nyní vyšetřují policisté. Kněz, který byl svědkem incidentu, pro server RBK uvedl, že muž během střelby vykřikoval „Alláhu akbar“.

Věřící v kostele slavili Maslenicu, východoslovanský svátek během týdne před pravoslavnou postní dobou. „Bylo tam mnoho lidí, maminky s dětmi, staří lidé. Věřím, že nás zachránil Bůh, když nenechal toho muže vejít dovnitř,“ řekla pro RT žena jménem Oxana s tím, že útočník byl zneškodněn, když se snažil opustit místo činu.

Dagestán je převážně muslimská součást Ruské federace ležící mezi Čečenskem a Kaspickým mořem. Právě z Čečenska pronikl do této autonomní republiky islamistický odpor. Mnoho radikálů odtud odjelo bojovat za Islámský stát do Sýrie a Iráku. Ten dokonce v Dagestánu oznámil zřízení své „pobočky“. V posledních letech stoupl v tomto chudém regionu počet útoků na policisty. Islamisté při nich používají jak střelné zbraně, tak výbušniny.

reklama

reklama