Střety v Německu: Lidé požadují otevření hranic, vláda je chce uzavřít

Zatímco německá vláda odmítá otevřít hranice pro uprchlíky, kteří se shromažďují v řeckých a tureckých uprchlických táborech, před sídlem kancléřky Merkelové v Berlíně naopak protestují lidé a požadují otevření hranic. 
Protesty v Berlíně
Protesty v Berlíně
Reprofoto: Tagesspiegel / Andreas Klaer

reklama

Při posledním setkání v úterý večer se na nábřeží u řeky Sprévy mělo sejít několik tisíc občanů. Podle policie jich dorazilo 3500, organizátor protestu – skupina „Most přes moře“ – informoval o 8000 účastníků. „Jde o znamení, že protestujeme proti politice EU, která se chce izolovat, a také, že jsme za otevření hranic,“ popsalo hnutí na svém facebookovém profilu. Podobné akce se uskutečnily nejen ve druhém největším německém městě Hamburku, ale i v dalších. Například starosta 180tisícového města Postupim, ležícího jihozápadně od Berlína, Mike Schubert oznámil, že jeho město je připravené uprchlíky přijmout a s dalšími se tak spojil do hnutí „Města jsou bezpečnější než přístavy“. 

3,6 milionu uprchlíků v Turecku

Turecko během uplynulého víkendu otevřelo hranice směrem do Řecka a jeho vláda se chce zbavit co největšího množství lidí, kteří na jeho území pobývají nelegálně. Turecké úřady zmiňují počet až 3,6 milionu uprchlíků. Podle představitelů OSN se tisíce převážně syrských uprchlíků pohybují od víkendu na turecko-řecké hranici a pokouší se ji překonat. Tomu se snaží zabránit řecká policie a nově také i armáda, kterou vláda povolala. Ozbrojené složky používají i takzvané slepé granáty, aby hranici ochránily.

Německý spolkový ministr vnitra Horst Seehofer (CSU) po dohodě s vládou podporuje přístup Řecka s tím, že migranti a uprchlíci mají být na vnější hranici celé EU zastaveni. „Velmi jasně jsem při jednání naší frakce řekl, že hranice Evropy nejsou otevřené pro uprchlíky z Turecka a to platí i pro naše hranice Německa,“ nechal se slyšet Seehofer při úterním jednání frakce CSU v Berlíně. 

Děti dostanou výjimku

Německé ministerstvo vnitra se snaží utečence a migranty od cesty do EU a Německa odradit také sděleními na sociálních sítích. „Potřebujeme pořádek na vnější hranici EU. A k tomu Řecku pomůžeme všemi našimi silami,“ vzkázal Seehofer na Twitteru, a to německy, anglicky, ale také arabsky a persky (farsi).

Seehofer hodlá udělat výjimku u dětí a společně s partnery z EU hodlá dosáhnout přijetí nezletilých z uprchlických táborů na řeckých ostrovech. Podobný postup požaduje také po alianci ostatních států. „Záchrana dětí je základem našich úvah,“ citoval Seehofera německý deník Süddeutsche Zeitung. Mluví se o počtu 5000 dětí, které by měly být nyní na turecko-řecké hranici.

reklama

reklama