Stříbrné mince, prsteny, perly a náramky staré přes tisíc let: Historický poklad našli na ostrově Rujána

Německý ostrov Rujána v Baltském moři se postaral o pořádné pozdvižení. Archeologové tam totiž nalezli tisíc let staré stříbrné mince, perly a náramky. Poklad má být spojován s dobou vikingského krále Haralda I., který panoval v 10. století. Informace přinesla agentura DPA.
ilustrační foto- poklad
ilustrační foto- poklad
Pixabay

reklama

Zajímavostí na celém případu je fakt, že první stříbrnou minci objevil už v lednu nedaleko vesnice Shaprod třináctiletý chlapec se svým kamarádem. Poté se do pátrání po ojedinělém pokladu pustili i zkušení archeologové. Ti během víkendu odkryli celý poklad.

V oblasti jižního Baltu je poklad ojedinělý, o to víc, že bylo nalezeno neuvěřitelných 600 mincí spolu s prsteny, náramky a náhrdelníky.

Archeologové objevili hrobku z doby bronzové

Archeologové našli v Řecku neporušenou hrobku z doby bronzové o velikosti domu

Nalezené mince a šperky jsou patrně z období vlády Haralda Gormssona, jehož můžeme znát také jako Harolda I. Modrozubého - tedy zakladatele dánského křesťanství.

A nakonec přídáme jednu zajímavost. Přezdívku „Modrozubý“  dostal Harald I. proto, že měl mrtvý  „namodralý“ zub. A právě po tomto dánském králi je dnes pojmenovaná technologie bezdrátového přenosu Bluetooth, kterou vyvinula švédská telekomunikační společnost Ericsson. 

reklama

reklama