Střídání letního a zimního času možná bude minulostí. Evropská komise navrhne jeho zrušení

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes uvedl, že Evropská unie plánuje zrušení přechodu mezi letním a zimním časem. Rozhodnutí vychází z toho, že většina občanů členských zemí, která se zúčastnila nedávného on-line průzkumu, se vyjádřila právě pro zrušení, informoval německý server DW.
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker
AP

reklama

Jean-Claude Juncker uvedl, že drtivá většina těch občanů EU, a zejména Německa, kteří se účastnili veřejného průzkumu v této oblasti, volá pro zrušení časového střídání, které probíhá dvakrát do roka.

V rozhovoru pro německou veřejnoprávní televizi ZDF předseda Evropské komise uvedl, že bude tlačit na zrušení střídání času a že komise „rozhodne ještě dnes“. „Lidé to chtějí, tak to uděláme,“ řekl.

Evropský parlament

Evropská komise zmrazila Česku dotace pro podnikání

Osm z deseti respondentů hlasovalo pro zrušení střídání času

Deník Deutsche Welle rovněž předestřel i některá data z internetového průzkumu uskutečněného mezi 4. červencem a 16. srpnem tohoto roku:

- zúčastnilo se ho přibližně 4,6 milionu občanů, což z něj udělalo doposud největší průzkum veřejného mínění v historii EU

- přes 80 procent respondentů podpořilo zrušení střídání letního a zimního času

- průzkum nejvíce rezonoval u našich sousedů v Německu, kde se ho zúčastnilo na tři miliony tamních občanů

Co se bude následovat?

Evropská komise, nejvyšší výkonný orgán Evropské unie, se musí dohodnout na pravidlech a předložit návrh zákona o zrušení střídání letního a zimního času. Následně je potřeba, aby nové opatření schválil jak Evropský parlament, tak uskupení osmadvaceti členských států unie.

reklama

reklama