Studená válka mezi USA a Čínou: Peking vyhošťuje americké reportéry

Čína dnes oznámila, že ruší mediální pověření amerických novinářů tří zpravodajských organizací z USA. Jsou de facto vyhoštěni z Číny. Jedná se o odvetný krok za americké restrikce vůči čínským médiím působícím v USA.
Trump svým tweetem rozhořčil Čínu
Trump svým tweetem rozhořčil Čínu
foto AP

reklama

Američtí občané, kteří pracují pro deníky The New York Times, The Wall Street Journal a The Washington Post, musí do deseti dnů odevzdat svou tiskovou akreditaci. Jejich pověření pro novinářskou práci v Číně jim přitom mělo vypršet až koncem roku. Americkým novinářům nebude povoleno pracovat nejen v Číně, ale ani v Hongkongu a Macau. Ve skutečnosti tito novináři budou muset Čínu opustit, neboť je jejich pobyt vázán na novinářskou akreditaci. De facto jsou tímto vyhoštěni.

Americká média toto rozhodnutí komentují „jen jako jednu z dalších akcí“ v sérii útoků obou vlád od doby, kdy Trumpova administrativa zahájila vůči Číně konfrontační postoj. Takže nejen, že obě země jsou i přes určité dočasné příměří v obchodní válce, ale nyní jejich vztahy zasahují i média. Napětí mezi oběma zeměmi posiluje i čínská snaha obvinit USA ze způsobení pandemie koronaviru.

Stav až studené války, jaký nyní mezi USA a Čínou nastal, také komentují hned první věty čínského serveru Global Times: „Čínské rozhodnutí přijmout reciproční opatření proti několika americkým mediálním médiím v této zemi ukazuje, že vztahy mezi Čínou a USA se rychle zhoršují a analytici varují, že se otevírají dveře do nové studené války, kterou USA začaly.“ K tomu autor dodává: „Současná situace pramení z dlouhodobých ideologických konfliktů mezi oběma zeměmi.“

Mike Pompeo

Čína obviňuje americkou armádu, že zatáhla koronavirus do Wu-chanu. USA odpovídají: Nešiřte fake-news

Čínská reakce je protiopatřením a revanšem za to, že koncem února USA zpřísnily pravidla pro pět čínských státních mediálních organizací pracujících v USA a klasifikovaly je jako zahraniční mise. Američanům začal vadit vysoký počet pracovníků čínských médií. Požadují proto seznamy všech zaměstnanců. Americká média tehdy publikovala anonymní vyjádření pracovníka Trumpovy administrativy: „Není pochyb o tom, že všech pět z těchto subjektů je součástí propagačního zpravodajského aparátu čínské strany a přijímají objednávky přímo shora.“

Vztahy mezi USA a Čínou jsou velice napjaté a americký prezident přilil „benzín do ohně“, když ve svém tweetu píše o „čínském viru“ v narážce na koronavirus. Tato stigmatizace se pochopitelně dotkla Číny a čínské ministerstvo zahraničí vyjádřilo silné rozhořčení. Mluvčí ministerstva zahraničí Geng Shuang řekl novinářům, že Trumpovo jednání „nálepkuje“ Čínu, což Čína důrazně odsuzuje.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!