Studenti v ulicích stávkují za obranu ústavních hodnot. V Praze se sešly stovky lidí, v Brně podle odhadů tisíc

V pravé poledne do ulic vyšly zástupy studentů, kteří tímto gestem chtějí dát najevo, že jim není jedno, jak nejvyšší političtí představitelé přistupují k ústavě. Na sociální síti se k události připojily tisíce lidí.
Studenti na pražském Albertově
Studenti na pražském Albertově
reprofoto ČTK

reklama

Studenti z více než dvou stovek středních škol po celé republice se zapojili do výstražné stávky na obranu společenských a ústavních hodnot. Na sociální síti svou účast potvrdilo více než pět tisíc lidí. Dalších téměř devět tisíc o ní mělo zájem.

Například v Praze vše odstartovalo ve 12 hodin na Albertově. Poté se studenti přesunou na náměstí Václava Havla. „Pokud se nebudete vracet do škol, nebo se nemůžete výstražné stávky zúčastnit v poledne u škol, zastavte se za námi na piazzettu Národního divadla. Můžete nám sem zanést podepsanou výzvu a krátce promluvit za vaši školu,“ uvádějí organizátoři akce na sociální síti.

Ilustrační foto

Živě: Na Slovensku mají probíhat největší demonstrace od Sametové revoluce

Do stávky se zapojí většina univerzitních měst

Účastníci mohou při stávce stvrdit svůj souhlas se zněním výzvy podpisem na transparent, křídou na chodník či na tvář. Následně mají své fotografie či videa sdílet na sociálních sítích s hashtagem #VyjdiVen.

 

 

#vyjdiven

Příspěvek sdílený Ondřej Crhák (@crhakondrej),

 

 

 

#vyjdiven

Příspěvek sdílený Jakub Franěk (@jakub.franekk),

 

 

#VyjdiVen Olomouc

Příspěvek sdílený Zbyněk Sobotka (@zbyna_freestyle),

 

 

Do výstražné stávky se zapojila většina vysokých škol v Praze, Brně, Olomouci, Ostravě, Českých Budějovicích a dalších univerzitních městech. Protestovat budou i studenti z několika desítek gymnázií a dalších středních škol. Akce se podle organizátorů může zúčastnit každý, kdo se ztotožňuje s požadavky studentů. Protest podpořila i některá divadla.

 

 

 

Jaké jsou požadavky studentů?

Výzvu nazvanou #Vyjdiven vyhlásili v minulém týdnu studenti Divadelní fakulty Akademie múzických umění (DAMU). Mezi jejich požadavky patří například to, aby prezident plnil ústavní povinnost jmenováním premiéra, který získá podporu a který nebude trestně stíhanou osobou. Po vládě v demisi zase požadují, aby nekonala zásadní a personální kroky ani nevytvářela nové ústavní pořádky.

Proti nedodržování ústavních zvyklostí by podle nich měl důrazně vystoupit Senát. „Prakticky denně vidíme, že si vedoucí představitelé našeho státu v čele s prezidentem dál a dál posouvají mantinely a ohýbají ústavní zvyklosti. Jako studenti s tím zásadně nesouhlasíme,“ doplnil iniciátor stávky Luboš Louženský.

reklama

reklama