Studenti zachránili život muži v bezvědomí. Vysloužili si ocenění od záchranné služby

Studenti byli odměněni za záchranu lidského života

Rozhovor se studenty

Středoškoláci pomohli v Liberci oživit muže, který se ocitl po pádu ze schodů v bezvědomí s promáčklou lebkou. Kolemjdoucí prý situaci ignorovali. Čtveřice mladíků dostala vyznamenání od záchranné služby.

„Viděli jsme, jak šla dvojice starších lidí směrem ke schodům. Motali se, takže jsme věděli, že byli pod vlivem,“ popsal televizi Prima událost 16letý Jonáš Rais, který v Liberci studuje záchranářství.

Skupina studentů čekajících na zastávce už předem věděla, že něco není v pořádku. „Jak došli ke schodům, tak už jsme očekávali, že se něco stane, proto jsme šli blíž k nim,“ vysvětluje dál.

Dvojice postarších mužů na schodech upadla. Jeden z nich spadl hlavou napřed a zůstal nehybně ležet, druhému se nic nestalo. Studenti neváhali přispěchat na pomoc. Otočili muže na záda a snesli ho na rovnou plošinu. Tam zjistili, že nedýchá a má promáčklou lebku.

Několik lidí prošlo kolem, ani se nezastavili

„Já jsem ho štípla do ucha. Když jsme ho otočili, tak jsem si stoupla stranou,“ říká 15letá Vendula Kolenová, která popsala své zděšení, když muži s promáčklou lebkou pohlédla poprvé do tváře.

„Byla jsem odhodlaná pomoci, když ten pán ležel na břiše, ale jakmile ho kluci otočili, tak to bylo strašné,“ říká studentka. Chlapci prý situaci zvládnuli sami. Podle jejich slov kolem místa prošlo pár lidí, nikdo z nich se ale nezastavil.

Na resuscitaci se podílel i druhý muž, podle studentů ji ale neprováděl správně, proto ho hned vystřídali. Následně přijeli záchranáři. „Byla to občanská povinnost,“ říká 16letý Šimon Machač, kterého ostatní účastníci označují jako hlavního aktéra při oživování.

„Já jsem hlavně volal s dispečerkou, říkal jsem hlavně Šimonovi, co má dělat,“ vysvětlil 16letý Jakub Hudák, který tlumočil svému spolužákovi pokyny od operátorky do té doby, než přijela záchranka.

Ačkoli se událost stala v polovině října, dnes si studenti převzali ocenění od záchranářů. Nebýt skupiny mladíků, muž by nemusel přežit.

„Studenti poskytli vynikající první pomoc na místě u pacienta, který byl v přímém ohrožení života,“ řekl pro TV Prima tiskový mluvčí krajské záchranky Michal Georgiev. Žáci dostali samolepku symbolizující záchranu života.

„Oni toho pacienta opravdu zachránili a předali záchranné službě k dalšímu poskytnutí přednemocniční péče. Pacient byl převezen do nemocnice, napojen na umělou plicní ventilaci a podle posledních informací byl propuštěn do domácí péče,“ dodává.

První pomoc jako takovou se přitom žáci učí až ve třetím ročníku. „Velmi mě překvapili, protože mají v prvním ročníku pouze anatomii, ve které jenom vysvětluji, aby pochopili, proč je důležitá i pro toho záchranáře,“ říká učitelka studentů Božena Bubeníčková.

„Od začátku je učím, že první pomoc je o té ochotě pomoci,“ dodává. Škola studentům ukazuje i modelové situace, na kterých si mohou záchranu vyzkoušet.

„Každým rokem se dozvídáme dva nebo tři případy, kdy naši žáci iniciativně přikročili k oživovacím akcím a k záchraně člověka,“ řekl televizi Prima ředitel školy Václav Tichý. „Z toho máme radost,“ dodává.

Pro čtveřici studentů byla tato událost první reálnou zkušeností se záchranou života. Kromě Šimona - ten už v minulosti zachraňoval topící se dítě.

Tagy: