Štvanice na migranty v Saské Kamenici? Nejsou žádné důkazy, řekl šéf kontrarozvědky

Videa z ulic Saské Kamenice (Chemnitz), na kterých měl rozzuřený dav pořádat hony na cizince, mohly být součástí cílené dezinformace. Ve čtvrtek to prohlásil šéf německé kontrarozvědky Hans Georg Maassen. Jiné důkazy o údajných štvanicích na přistěhovalce nemá, uvedl pro deník Bild.
Demonstrace v Saské Kamenici
Demonstrace v Saské Kamenici
FTV Prima

reklama

„Sdílím skepsi vůči mediálnímu zpravodajství k pravicově extremistickým štvanicím v Chemnitzu,“ řekl ředitel Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfW). Pochybnosti má Maasen i o videu, které bylo mnohými prezentováno jako hlavní důkaz honu na cizince. „Neexistuje žádný důkaz, že je to video autentické,“ prohlásil Maasen s tím, že má dobré důvody domnívat se, že by mohlo jít o cílenou dezinfomaci, která měla odvrátit pozornost veřejnosti od vraždy Daniela H. Kdo ale mohl onu údajnou dezinformaci vypustit, se šéf BfW nezmínil. Po smrtelném útoku na 35letého Němce, ze kterého je podezřelá trojice přistěhovalců, se v Saské Kamenici uskutečnilo několik demonstrací. Některá německá média informovala, že během protestů mělo dojít i k fyzickému napadení cizinců a novinářů. O „štvanicích“ na přistěhovalce jako první hovořil mluvčí německé vlády Steffen Seibert a později také kancléřka Angela Merkelová. Její stranický kolega, saský premiér Michael Kretschmer naopak tvrdil, že nic takového neprobíhalo.

Podle magazínu Der Spiegel nyní nejvyšší státní zastupitelství v Sasku vede kvůli dění v Chemnitzu přibližně 120 vyšetřování. Má se jednat mimo jiné o případy výtržnictví, ublížení na zdraví a hajlování.

Na dnešek jsou naplánovány další demonstrace a náš štáb bude dění v Saské Kamenici samozřejmě po celý den pečlivě sledovat. Živé vstupy přímo z místa vám naši reportéři zprostředkují jak na facebookových stránkách Zpravodajství FTV Prima, tak ve Velkých zprávách.

reklama

reklama