Sulejmání měl být v Iráku na oficiálním jednání na popud USA. Irák chce odchod Američanů, Trump odmítá a hrozí sankcemi

Zkušený válečný zpravodaj s odkazem na iráckého premiéra informoval, že Američany zavražděný íránský generál Sulejmání přiletěl do Iráku na oficiální schůzku s premiérem, který měl být zprostředkovatelem mezi Íránem a USA. Schůzku měly iniciovat USA. V Teheránu jsou v ulicích desetitisíce lidí. Sulejmáního dcera varovala USA před „temným dnem“. Irácká vláda odhlasovala usnesení volající po odchodu amerických vojsk z Iráku. To Trump odmítl a pohrozil sankcemi.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Davy Íránců v ulicích po smrti generála Sulejmáního (zdroj: AP)

reklama

„Dnes jsme se od iráckého premiéra Adil Abdul-Mahdiho dozvěděli, jak Donald Trump používá diplomacii,“ napsal zkušený válečný zpravodaj a redaktor kuvajtských novin AL Rai Elijah J. Magnier na Twitteru s tím, že USA požádaly Irák o to, aby zprostředkoval jednání s Iránem. Irácký premiér měl požádat iránského generála Kásima Sulejmáního, aby přijel a vyjádřil se k možnému zprostředkování, načež Trump a jeho lidé vyslance zavraždili na letišti.

V Iráku na žádost amerického prezidenta?

Později Magnier ještě dodal: „Informace, že Íránec Kásim Sulejmání měl schůzku s premiérem v Bagdádu a přišel do Iráku, aby se s ním setkal následující den na dohodnuté schůzce v návaznosti na žádost Trumpa o zprostředkování, byla dnes přečtena všem poslancům samotným iráckým premiérem.“

Mike Pence a Donald Trump

Americký viceprezident Pence: Sulejmání měl podíl na útocích 11. září! Důkazy ale neexistují

V pondělí vyrazily v souvislosti s pohřbem iránského generála do ulic Teheránu desítky tisíc lidí. Davy svým rozsahem evokují masy, které se v roce 1989 shromáždily v ulicích při pohřbu zakladatele islámské republiky, ajatolláha Rúholláha Chomejního. Dcera íránského velitele Zeinab Sulejmáníová podle agentury Reuters uvedla, že smrt jejího otce přinese Spojeným státům „temný den“: „Šílený Trumpe, nemysli si, že s mučednictvím mého otce je všechno u konce.“ Írán už dříve slíbil pomstít smrt svého generála.

 

Irák odhlasoval odchod Američanů. Trump pohrozil sankcemi

Zavraždění Sulejmáního Spojenými státy americkými vyvolalo pobouření nejen v Íránu, ale také v sousedním Iráku, kde je sedmnáct let po americké invazi rozmístěno přes pět tisíc amerických vojáků. Irácký parlament v neděli odhlasoval nezávazné usnesení volající po odchodu amerických sil ze země.

To neponechal bez odpovědi americký prezident Donald Trump, který uvedl, že USA z Iráku neodejdou, dokud jim země nezaplatí za leteckou základnu.

„Vybudování stálo miliardy dolarů. Dlouho přede mou (v úřadu). Neodejdeme, dokud nám za to nezaplatí,“ uvedl Trump. „Uložíme jim sankce, které nikdy předtím neviděli,“ reagoval Trump na případný požadavek irácké vlády o odchod USA z jejich území. „Íránské sankce budou proti tomu vypadat poněkud krotce,“ citovala prezidentova slova agentura AP nebo na Twitteru novinář Steven Portnoy ze CBS News.

reklama

reklama