Summit Kim-Čong-un – Donald Trump skončil velmi rychle. Trump nezíská Nobelovu cenu

„Rozhodli jsme se nic nepodepisovat a uvidíme, jak dál. Kim je skvělý chlapík a Severní Korea má obrovský potenciál,“ řekl americký prezident na tiskové konferenci. Jednání skončila kolem půl osmé ráno našeho času, tedy o něco dříve, než se předpokládalo.
Trump - Kim summit Hanoj foto youtube
Trump - Kim summit Hanoj foto youtube

reklama

Zatímco ještě včera oba státníci oplývali optimismem, vtipkovali a vyjádřili naději na úspěšný výsledek summitu (čtěte ZDE), dnes se situace otočila v pravý opak. Jednání narazila na bod, kdy korejský prezident požadoval zrušení veškerých sankcí vůči KLDR.

Proto Donadl Trump před novináři uvedl: „Sankce budou i nadále. Severní Korea si přeje zrušení sankcí, ale neučinila k tomu dostatečné kroky. KLDR je připravena zbavit nukleárních zbraní některá území, ale USA jen pro tento krok nejsou ochotny sankce zrušit. Kim-Čong-un má svoji představu, která se s naší neshoduje. Rozhodli jsme se prozatím odstoupit od dohody a uvidíme, jak dál.“

Mimo jiné Donald Trump uvedl, že učinil své rozhodnutí na základě rady svého ministra zahraničí Mika Pompea. Samotný ministr Pompeo k tomu kroku novinářům sdělil: „Učinili jsme v jednání velký pokrok, ale nedospěli jsme k tomu, co by mělo pro USA význam. Kim-Čong-un nesplnil vše, co jsme od něj očekávali, nebyl na to připravený. Přesto jsem optimista, že dojde k pokroku a dosáhneme cíle denuklearizace Severní Koreje a lidé na celém světě budou bezpečnější.“

Podle původního programu se dnes mělo v Hanoji podepsat společné prohlášení. Místo toho oba představitelé ve svých limuzínách opustili jednání v hanojském hotelu Metropol a zrušili i plánovaný společný oběd.

Přesto všechno bylo dosaženo určitých pozitivních výsledků. Trump oznámil, že Kim mu slíbil, že KLDR přestane testovat nukleární zbraně. „Věřím mu,“ řekl americký prezident a naopak slíbil, že nebude vůči KLDR zavádět nové sankce. Další společné setkání a jednání nebylo naplánováno.

Pro amerického prezidenta je tento výsledek velkým zklamáním, a to především z vnitropolitických důvodů. Zatímco Donald Trump byl v Hanoji, vypovídal jeho bývalý právník Michael Cohen před výborem Sněmovny reprezentantů pro dohled a reformu o své práci pro Trumpa. Jeho slova na adresu amerického prezidenta byla velice ostrá, když jej nazval lhářem a rasistou. Cohen pod přísahou zopakoval, že Trump vedl obchodní jednání v Rusku i po začátku stranických primárek před prezidentskými volbami v roce 2016.

Toto je jeden z důvodů, proč Trump chtěl v jednáních s KLDR uspět, aby do určité míry po svém návratu setřel dojem z obvinění, která se na něj nyní snesla. Americký prezident dokonce doufal, že za úspěšná jednání s Kim-Čong-unem dostane Nobelovu cenu.

Mirko Radušević

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!