Supertajfun Mangkhut: Desítky mrtvých na Filipínách, teď míří k Hongkongu

Supertajfun Mangkhut připravil na Filipínách o život téměř tři desítky lidí. Další se stále pohřešují. Nad pevninou ale zeslábl. Momentálně míří k hustě osídleným oblastem Hongkongu a jižní Číny.
Severní částí souostroví Filipíny se prohnal supertajfun Mangkhut
Severní částí souostroví Filipíny se prohnal supertajfun Mangkhut
AP

reklama

Supertajfun Mangkhut se v sobotu přehnal přes severní část souostroví Filipíny. V nárazech vichr dosahoval rychlosti až 330 km/h. Navíc pást deště, který ho provází, je široký zhruba 900 kilometrů. Řada silnic je naprosto neprůjezdná, na mnoha  místech nefunguje telefonní spojení. Navíc tam stále ještě nejsou známé veškeré škody, co živel napáchal.

Jisté ale je, že připravil téměř tři desítky lidí o život. Většina z nich zahynula při sesuvech půdy. Mezi oběťmi je i rodina s nemluvnětem a dvouletým dítětem, která se odmítla evakuovat z horského města Nueva Vizcaya. V horské oblasti Baguio, kterou s oblibou navštěvují turisté, zemřelo při sesuvech půdy šest lidí a další se pohřešují. Je tak více než pravděpodobné, že počet obětí bude i nadále stoupat.

Severní a JIžní Karolína se prohnal hurikán Florence

Hurikán Florence si vyžádal už několik obětí. Je mezi nimi i male dítě

Na příchod tajfunu se nyní připravuje Čína

Během svého dvacetihodinového řádění živel zeslábl. Momentálně vichr dosahuje v nárazech rychlosti 190 km/h a míří k hustě osídleným oblastem Hongkongu a jižní Číny. V jihočínské provincii Fu-ťien tak bylo evakuováno z rybářských člunů 51 tisíc obyvatel a další tisíce plavidel bylo v sobotu povoláno do přístavu.

V hongkongském přístavu Victoria Harbour jsou očekávány vlny o výšce asi 3,5 metru. Úřady tak vydaly varování, aby lidé nechodili na pobřeží. Letecké společně totiž kvůli blížícímu živlu ruší své plánované lety.  Podle čínských meteorologů by tajfun měl udeřit na čínskou pevninu někde na pobřeží provincie Kuang-tung dnes odpoledne nebo večer místního času.

reklama

reklama