Superzemě na obzoru. Astronomové budou hledat život na nově objevené exoplanetě

Nová exoplaneta, kterou astronomové objevili nedaleko Barnardovy hvězdy, má být dalším místem, kde vědci hodlají hledat podmínky vhodné pro vznik života. Planetu totiž obklopuje atmosféra, která je bohatá na těkavé organické látky jako je voda, vodík a oxid uhličitý, informuje BBC.
Superzemě na obzoru. Astronomové budou hledat život na nově objevené exoplanetě
Superzemě na obzoru. Astronomové budou hledat život na nově objevené exoplanetě

reklama

Převážně skalnatou planetu s hustou atmosférou našli astronomové mimo naší sluneční soustavu blízko Barnardovy hvězdy, která leží "pouhých" 6 světelných let od Země. 

Barnardova hvězda je nejbližší hvězdou od Slunce, oproti němu vyzařuje ale jen asi 3 % jeho jasu. Vědci takové hvězdy označují jako "červené trpaslíky" - tvoří podle nich až 75 % hvězd v Galaxii. Nově objevená Superzemě se vyskytuje na její oběžné dráze. Astronomové ji proto pojmenovali Barnardova hvězda b.

Hmotnost objevené exoplanety je 3,2 krát větší než hmotnost Země, proto se v souvislosti s ní objevil výraz Superzemě. Nejvíce se svým složením podobá měsíci Saturnu - Titan byl objevený až v roce 2016, a je druhou nejbližší exoplanetou Zemi hned po Proximě Centauri b. Jeho atmosféra je bohatá na uhlovodík, který vzniká z methanu.

porovnání vzdálenosti objevené planety od Barnardovy hvězdy a vdálenosti prvních čtyř planet od slunce
Autor: Nature porovnání vzdálenosti objevené planety od Barnardovy hvězdy a vdálenosti prvních čtyř planet od slunce

Nová exoplaneta se nachází za hranicí, kterou odborníci nazývají sněžnou linkou. Všechny vesmírné objekty za touto hranicí jsou tzv. mimo obyvatelnou zónu - voda se na planetách za touto úrovní nemůže vyskytovat v kapalném skupenství.

Odhaduje se, že na nově objevené exoplanetě bude teplota kolem -150 stupňů, je tedy oproti Zemi také velmi studená. Hustá atmosféra by ji ale mohla ohřívat, což by mohlo vytvořit na jejím povrchu podmínky vhodné pro život.

reklama

reklama