Svátek Gadhimai v Nepálu. Největší rituální „jatka“ na světě, během nichž jsou zabity desetitisíce zvířat

Tisíce hindů se shromáždily v nepálském městě Bariayarpur, kde začíná svátek Gadhimai, který je považován za událost, při které je rituálně zabito nejvíce zvířat na jednom místě na světě. Dvoudenní slavnost spojená s obětováním tisíců zvířat se koná každých pět let. Informovala o tom zahraniční média.

Svátek Gadhimai se koná na počest hinduistické bohyně moci každých pět let v jižním Nepálu a navzdory snahám o ukončení oné praxe je stále považován za událost, při které je na jednom místě obětován největší počet zvířat, uvedla agentura AFP s tím, že ve vzduchu je během oslav cítit zápach syrového masa a kaluže krve pokrývají půdu.

Před pěti lety 200 tisíc obětovaných zvířat

Aktivisti i oficiální úřady dlouhodobě vyvíjejí snahy o snížení počtu zabitých zvířat, který v rámci posledních dvoudenních oslav před pěti lety dosáhl asi 200 tisíc kusů. „Počet obětovaných zvířat postupně klesá,“ uvedla zástupkyně z indické organizace Animal Equality India.

Událost na počest hinduistické bohyně odstartovala dnes v časných ranních hodinách za přísných bezpečnostních opatřeních ceremoniálem zabití kozy, krysy, kuřete, prasete a holuba. Na to místní šaman poté nabídl krev z pěti bodů svého těla.

Buvoli, kozi, prasata nebo i krysy

Poté zhruba dvě stovky řezníků s nabroušenými noži a meči vstoupilo do zdmi obehnané arény větší, než je fotbalové hřiště, kde je drženo několik tisíc buvolů, zatímco někteří příchozí poutníci šplhali na stromy a zdi ve snaze něco zahlédnout.

Pro obětování byly určeny rovněž tisíce koz, kterým byla většinou podříznuta hrdla, stejně jako prasat nebo dokonce krys. Poutníci mohou jejich pozůstatky buď uvařit, nebo ponechat organizátorům, kteří je pohřbí.

„Snažili jsme se to nepodporovat, ale lidé mají víru v tradici a přišli sem se svými nabídkami,“ uvedla Birendra Prasad Yadav z organizačního výboru slavnosti.

Podle legendy se Gadhimai zjevila vězni

Tisíce věřících z Nepálu a sousední Indie v souvislosti se slavností spí pod otevřeným nebem a před událostí ve vesnici Bariyarpur tráví čas modlitbami. Vesnici a pole, kde se obětování odehrává, hlídají asi dvě tisícovky policistů.

Podle legendy byly první oběti v Bariyarpuru obětovány před několika stoletími, když se bohyně Gadhimai zjevila ve snu vězni a řekla mu, aby nabídl krev a vystavil chrám. Když se vězen vzbudil jeho okovy se otevřely, načež mohl vězení opustit a postavit chrám, kde obětoval zvířata, aby vzdal bohyni dík.

Společnost Animal Equality Germany na svém kanále na Youtube uveřejnila reportáž zaměřenou na tento rituální svátek (upozornění: video obsahuj značně násilné a brutální záběry).

Tagy: