Svátek oběti v praxi: Policie v Itálii zadržela dva Tunisany, kteří na parkovišti podřezali ovce

V souvislosti s muslimským Svátkem oběti (Íd al-adhá) řeší italští policisté v posledních dnech řadu případů týrání zvířat. Nejnověji policie vyšetřuje dvojici Tunisanů, kteří podřezali dvě ovce na parkovišti poblíž Boloni. Informoval o tom italský server Il Giornale.
Ilustrační foto
Ilustrační foto

reklama

Italská policie vyšetřuje případ, který se stal v malém městečku Bentivoglio blízko severoitalské Boloni. Dva Tunisané tam podřezali ovce na firemním parkovišti, které je běžně užíváno k vykládání nákladních automobilů a které bylo vzhledem k prázdninám prázdné.

Když policisté dorazili na místo, zjistili, že ovce již byly poraženy a jednu stihli Tunisané dokonce už stáhnout z kůže. Muži byli podle italského deníku překvapeni, že mají mít jakékoliv potíže, protože porážka zvířat během Svátku oběti je pro ně přirozená. Zabití zvířete bez předchozího omráčení, čehož se dvojice dopustila, je ale v Itálii kvalifikováno jako trestný čin.

Dobrodružství na svátek Íd al-Adha

KOMENTÁŘ TOMÁŠE VYORALA: Další majstrštyk ČT na dětech. Oslava islámského Svátku oběti v Kouzelné školce. Zazvonil půlměsíc a propagandy byl konec

Podle deníku se jedná o další z dlouhé série případů z poslední doby. Ve městě San Martino in Argine rovněž v boloňské oblasti policisté zastavili dva Maročany, kteří měli jednu ovci svázanou v zavazadlovém prostoru a druhou pod kapotou vozu, přičemž ani nedokázali vysvětlit, odkud ovce mají. Pět lidí zase policie zadržela ve Florencii a byli obviněni z toho, že tajně poráželi ovce a kozy.

Svátek oběti

Svátek oběti je druhým největším svátkem muslimů a připomíná ochotu Ibrahima (známého též jako Abrahám) splnit vůli Alláha a obětovat mu svého syna. Příběh psaný v koránu skončí tím, že Alláhovi nakonec postačí Ibrahimova oddanost a spokojí se se zvířecí obětí. 

Na připomínku této události muslimové o svátku Íd al-adhá obětují nějaké zvíře - většinou kozu, ovci či krávu. Alespoň část obětovaného zvířete by měla připadnout chudým. Odhaduje se, že během Svátku oběti padne každý rok na 100 milionů zvířat. Podle kritků jsou rituální halal porážky týráním zvířat.

Vzhledem k tomu, že islámský kalendář je lunární, připadá datum svátku každý rok na jiné dny gregoriánského kalendáře. Letošní Svátek oběti probíhal od 10. do 14. srpna.

reklama

reklama