Švédové chtějí poslat 106letou Afghánku zpět do Kundúzu. Žádost o azyl úřady zamítly

Bibihal Uzbekiová (106) je nejstarším uprchlíkem na světě
Bibihal Uzbekiová (106) je nejstarším uprchlíkem na světě
APTN

reklama

Bibihal Uzbekiová (106) z Afghánistánu je zřejmě nejstarším žijícím uprchlíkem na světě. Na podzim roku 2015 dorazila do Evropy, kde hledala lepší život. Švédské úřady ale teď její žádost zamítly a stará žena tak pravděpodobně bude v nejbližší době deportována zpět do své rodné země. O případu informoval švédský server The Local.

Hlavním důvodem odmítnutí žádosti více než stoleté ženy je podle švédských úřadů fakt, že v Afghánistánu nehrozí bezprostřední nebezpečí na celém jeho území, ale pouze v některých částech země.

„Není pochyb o tom, že bezpečnostní situace v Afghánistánu je vážná. Zároveň jsme ale zjistili, že míra konfliktu se liší v jednotlivých částech země. Konflikt tak nedosáhl úrovně, kdy by postihoval všechny občany státu,“ zdůvodnil zamítavý postoj ředitel právních záležitostí švédského úřadu pro migraci Fredrik Beijer.

Do Evropy cestovala pěšky

Žena podle svých slov ze země prchla kvůli Tálibánu. Cesta do Evropy pro ni přitom nebyla vůbec jednoduchá. Společně se svou rodinou ji totiž absolvovala převážně pěšky. Prošli například skrz Írán, Turecko či Řecko. Z Chorvatska pak pokračovali směrem do Německa a následně vytouženého Švédska.

V některých chvílích už zdravotní stav Uzbekiové nedovoloval pokračovat v cestě. V takových případech se pak rodina musela střídat v jejím nošení na zádech. Nejčastěji starou ženu nosil její 69letý syn a 19letý vnuk.

Žena podala odvolání

Teprve až v Německu přestala být plně závislá na pomoci svých příbuzných: „Byla to pro celou rodinu náročná cesta. Nesli jsme ji až do Německa, kde nám nakonec doktor dal invalidní vozík,“ uvedl její syn Mohamed v jednom z rozhovorů.

Zprávu se zamítnutím žádosti o azyl Bibihal Uzbekiová obdržela v červnu. Společně s dalšími odmítnutými žadateli z Afghánistánu by tak měla v nejbližší době Švédsko opustit. Nejstarší uprchlice na světě se ale nehodlá jen tak vzdát, a proto se rozhodla proti rozhodnutí odvolat.

reklama

reklama