Švédský hudební festival poznamenaly desítky sexuálních útoků. Příští rok už nebude

Známý švédský hudební festival Bråvalla je pod palbou kritiky kvůli více než dvěma desítkám sexuálních útokům a obtěžováním. Ty se měly odehrát v průběhu čtyř dní na přelomu června a července, kdy festival probíhal. Problémy se sexuálním obtěžováním se ale objevily už podruhé – stejný problém totiž pořadatelé řešili už před rokem. Dnes bylo oznámeno, že příští ročník bude pro jistotu zrušen.
Bravalla Festival
Bravalla Festival
Youtube/NightSOAD

reklama

Na akci nedaleko města Norrköping ležícího na jihovýchodě země každoročně dorazí více než padesát tisíc návštěvníků, díky čemuž je Bråvalla Festival největším a nejoblíbenějším švédským hudebním festivalem. Událost, které se v minulosti zúčastnili například Rammstein, Iron Maiden, Calvin Harris, Avicii nebo Robbie Williams, ovšem za poslední roky utrpěla šrámy na své pověsti kvůli velkému množství sexuálních útoků.

Policie: Pachatelů je zřejmě více

Minulý rok měli švédští strážci zákona v souvislosti se zmíněnou akcí řešit 38 případů sexuálního obtěžování, letos to byly na dvě desítky podobných případů. Problémy s bezpečností kromě čísel dokládá i mluvčí švédské policie Thomas Agnevik, který potvrdil, že se jeho kolegové v současné chvíli zabývají hned několika nahlášenými případy sexuálního obtěžování na zmíněném festivalu.

Podle Agnevika prý sice zatím ještě nepadla žádná konkrétní obvinění, nicméně už nyní policisté vyloučili, že by za všemi útoky stála jedna skupina mužů – a pachatelů je tedy pravděpodobně více. „Je to jen můj osobní názor, ale myslím si, že pokud někdo není schopen uspořádat festival, aniž by se na něm objevovaly oběti trestných činů, pak by žádný takový festival raději vůbec být neměl,“ okomentoval situaci policejní mluvčí.

Nedostatečná bezpečnostní opatření kritizoval i Jan Björklund, předseda švédské Liberální lidové strany. Ten útoky označil za otřesné. „Festivaly by měly být místem radosti, a to pro všechny. Bude potřeba vyvinout velké úsilí ze strany celé společnosti – organizátorů, policie, rodičů i nás samotných [politiků, pozn. redakce] – pokud máme ukončit sexuální násilí páchané na ženách.“

Pořadatelé: Útoky nejsou důvodem zrušení festivalu

Společnost FKP, která stojí v čele pořádání Bråvalla Festivalu, v oficiálním prohlášení vyjádřila nad celou událostí lítost a od jakékoli formy sexuálního obtěžování se důrazně distancovala. Z hlediska zajišťování bezpečnosti pak dle svých slov udělali pořadatelé vše, co bylo v jejich silách. Společnost dále připomněla, že sexuální násilí není ve Švédsku jen festivalový problém: „Nejsou to jen festivaly. Každý den dojde ve Švédsku ke zhruba stovce znásilnění. A to je výzva, které musí čelit celá společnost.“

Hlavní organizátor akce ovšem v závěru popřel spekulace médií, že by zrušení v pořadí již šestého ročníku přímo souviselo se sexuálními útoky: „Samozřejmě, že není z ekonomického hlediska ideální pořádat festival, který je tak silně spojován s násilím a nejistotou. Je ale značně cynické tvrdit, že násilí využíváme jen jako ospravedlnění toho, že už další ročník pořádat nebudeme,“ uvedla FKP ve své tiskové zprávě.

reklama

reklama