Světová zdravotnická organizace mění specifikaci transgenderu. Nově se nejedná o duševní poruchu ani poruchu chování

Nově schválená verze manuálu zařazuje otázku transgenderu do kapitoly o sexuálním zdraví. Expert Světové zdravotnické organizace uvedl, že v současnosti není transgender chápán jako duševně-zdravotní stav.
V rámci nejnovější verze příručky WHO je genderový nesoulad definován jako výrazný a trvalý nesoulad mezi biologicky přiřazeným pohlavím a pohlavím, kterým se samotná osoba cítí. V předchozí verzi byl transgender považován za poruchu genderové identity v kapitole o duševních poruchách chování.
Odbornice na reproduktivní zdraví Světové zdravotnické organizace Dr. Lale Say uvedla: „Byl vyjmut z poruch duševního zdraví, protože jsme měli větší pochopení, že se vlastně nejedná o stav duševního zdraví, a jeho zanechání tam by způsobovalo stigma.“
Graeme Reid, vedoucí kampaňové skupiny Human Rights Watch pro práva leseb, gayů, bisexuálů a transgender osob uvedl, že změny budou mít „osvobozující efekt na transgenderové osoby po celém světě“ a že by „vlády měly urychleně reformovat národní zdravotnické systémy a zákony, které to v souvislosti s oficiální změnou diagnózy vyžadují“.
Podle vyjádření devíti skupin bojujících za práva transgenderových osob však nová diagnostika stále není ideální. „Ačkoliv je umístění v této kapitole pokrokem, v žádném případě to není perfektní. Například je poněkud reduktivní definovat trans-zdraví pouze v souvislostí se sexuálním zdravím.“
Změny v diagnostické příručce byly poprvé oznámeny v minulém roce a schváleny Světovou zdravotnickou organizací minulou sobotu. Země budou mít čas do ledna 2022, aby zavedly v souvislosti s novou diagnostikou potřebné změny.