Světová zdravotnická organizace mění specifikaci transgenderu. Nově se nejedná o duševní poruchu ani poruchu chování

Transgenderová zdravotní otázka již nebude nadále zařazována mezi duševními poruchami nebo poruchami chování. Světová zdravotnická organizace (WHO) ve své příručce změnila charakteristiku transgenderových osob, uvedl server BBC.
Ilustrační foto: Conchita Wurst
Ilustrační foto: Conchita Wurst
@europeanparliament / Facebook

reklama

Nově schválená verze manuálu zařazuje otázku transgenderu do kapitoly o sexuálním zdraví. Expert Světové zdravotnické organizace uvedl, že v současnosti není transgender chápán jako duševně-zdravotní stav.

Trvalý a výrazný nesoulad v rámci vlastního pohlaví

V rámci nejnovější verze příručky WHO je genderový nesoulad definován jako výrazný a trvalý nesoulad mezi biologicky přiřazeným pohlavím a pohlavím, kterým se samotná osoba cítí. V předchozí verzi byl transgender považován za poruchu genderové identity v kapitole o duševních poruchách chování.

Odbornice na reproduktivní zdraví Světové zdravotnické organizace Dr. Lale Say uvedla: „Byl vyjmut z poruch duševního zdraví, protože jsme měli větší pochopení, že se vlastně nejedná o stav duševního zdraví, a jeho zanechání tam by způsobovalo stigma.“

Prague Pride

Prahou prošel barevný průvod Prague Pride

Graeme Reid, vedoucí kampaňové skupiny  Human Rights Watch pro práva leseb, gayů, bisexuálů a transgender osob uvedl, že změny budou mít „osvobozující efekt na transgenderové osoby po celém světě“ a že by „vlády měly urychleně reformovat národní zdravotnické systémy a zákony, které to v souvislosti s oficiální změnou diagnózy vyžadují“.

Sice pokrok, ale stále ne dokonalý

Podle vyjádření devíti skupin bojujících za práva transgenderových osob však nová diagnostika stále není ideální. „Ačkoliv je umístění v této kapitole pokrokem, v žádném případě to není perfektní. Například je poněkud reduktivní definovat trans-zdraví pouze v souvislostí se sexuálním zdravím.“

Změny v diagnostické příručce byly poprvé oznámeny v minulém roce a schváleny Světovou zdravotnickou organizací minulou sobotu. Země budou mít čas do ledna 2022, aby zavedly v souvislosti s novou diagnostikou potřebné změny.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!