Sviňuchy na pokraji vyhynutí: Zachránit je mají delfíni

Kriticky ohrožená sviňucha kalifornská
Kriticky ohrožená sviňucha kalifornská
Youtube/Jacqueline Miller

S originálním plánem, jak zachránit kriticky ohrožený druh živočicha, přišla mexická vláda. Počet jedinců sviňuchy kalifornské ve volné přírodě se totiž odhaduje na pouhých několik desítek. Zvrátit tato alarmující čísla by měli pomoct delfíni vycvičení americkou armádou.

O delfínech je známo, že jsou to jedni z nejinteligentnějších tvorů zvířecí říše. Dobře vědoma si toho je i mexická vláda, která by tyto savce ráda využila k záchraně kriticky ohrožené sviňuchy kalifornské. Podle ministra životního prostředí Rafaela Pacchiana by delfíni mohli lokalizovat zbývající hejna sviňuch a nahnat je do oblastí, které kontroluje námořnictvo.

„Poslední rok jsme spolupracovali s americkým námořnictvem, které využívá delfíny k hledání zmizelých potápěčů. My jsme je vycvičili k hledání sviňuch. Zaručili jsme se, že jich odchytíme co nejvíc, abychom měli šanci tento druh zachránit před vymřením,“ uvedl Pacchiano pro rozhlasovou stanici Formula.

Sviňucha kalifornská je zapsána na Červeném seznamu ohrožených druhů. Vědci odhadují, že ve volné přírodě žije méně než 40 kusů, a to pouze na severu Kalifornského zálivu v Mexiku.

Místní vláda nyní dělá vše pro jejich záchranu. Minulý týden například zakázala užívání sítí, do kterých rybáři loví další ohrožený druh – rybu totoaba. V těchto speciálně vytvarovaných sítích totiž často uvázly a uhynuly také sviňuchy. Nová opatření s nadšením uvítal například hollywoodský herec Leonardo DiCaprio, který vede kampaň za záchranu sviňuch kalifornských.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama