Švýcarské policii se povedl husarský kousek! Zadržela muže s 600 kilogramy kokainu

Jde o historicky největší úlovek policie ve Švýcarsku. V Basileji bylo zabaveno 600 kilogramů kokainu. Zatčeni byli 3 lidé z balkánského kartelu. Mezi nimi i Čech, píše švýcarský server Blick.ch.
V Basileji bylo zabaveno 600 kilogramů kokainu
V Basileji bylo zabaveno 600 kilogramů kokainu
FEDPOL

Jaký to nevídaný úlovek! Švýcarskému federálnímu policejnímu úřadu (Fedpol) se podařilo v Basileji zabavit 600 kilogramů kokainu. Hodnota: přibližně 55 milionů švýcarských franků! Je to největší množství drog, které kdy byly ve Švýcarsku zadrženy.

Fedpol potvrdil, že odhalit tento silný drogový kartel se podařilo jen díky mezinárodní spolupráci. Odhalení začalo tím, že před několika týdny by chorvatská policie zjistila, že balkánský kartel chce pašovat větší množství drog do Švýcarska a přes něj. V Basileji se pak podařilo celý kontraband zadržet.

600 kilogramů kokainu bylo ve 21 kufrech

V autě byli zatčeni 35letý Chorvat, 46letý Čech a 59letý Černohorec. V jejich autě bylo nalezeno 21 kufrů s 600 kilogramy kokainu. Droga byla velmi kvalitní, informoval státní zástupce. Lidé přiletěli soukromým letadlem z Uruguaye, dodal k případu Fedpol. 

V Basileji FEDPOL zabavil 600 kilogramů kokainu
Autor: FEDPOL V Basileji FEDPOL zabavil 600 kilogramů kokainu

Šéf gangu byl zatčen

Hlavou drogového tria byl Černohorec Michael D., píše chorvatský portál Jutarnji. Chorvatské úřady měly už před rokem tohoto muže ve svém hledáčku, odposlouchávaly jeho telefonní hovory a natáčely schůzky s obchodními partnery.

Z informací chorvatského webu dále vyplývá, že muž se usadil na Floridě v roce 1994 a oženil se s dcerou místního policisty. Předstíral, že je obchodník. Ve skutečnosti měl být už tehdy zapojen do podvodných případů s bankomaty. V následujících letech byl Černohorec několikrát stíhán a nakonec dokonce vyhoštěn ze Spojených států.

Navenek se Michael D. prezentoval jako výkonný ředitel hotelu Liria. Předtím vystupoval jako generální ředitel hotelu Imperial Palace.

"Operace Rodina"

Chorvatské soudní orgány oznámily, že budou vyžadovat vydání a vysoké tresty pro všechny tři obviněné osoby. Jak uvádí Evropský policejní úřad - Europol, celá akce byla vyvrcholením ročního projektu "Operace Rodina", do kterého byly zapojeny policejní organizace z celého světa.

Celkem bylo zatčeno 16 lidí po celém světě

V Hongkongu bylo v rámci Operace Rodina zabaveno 421 kilogramů kokainu. Kromě toho byly v Chorvatsku, České republice, Slovinsku, Srbsku a Švýcarsku zajištěny 2 miliony eur v hotovosti a 1 milion eur v cennostech, jako jsou luxusní hodinky a auta. Hodnota celého nálezu je kolem 200 milionů švýcarských franků, potvrdil Fedpol webu Blickch. Během operace bylo zatčeno celkem 16 osob. 11 z nich v Evropě, 5 v Hongkongu.

Gang obchodníků s drogami působil v Evropě, Jižní Americe a Asii informuje Europol. Z Jižní Ameriky během roku 2018 několikrát létala do Evropy malá soukromá letadla s kokainem na palubě. Do Asie - většinou do Hongkongu a Macaa - byly drogy přiváženy lodí. Chorvatské orgány zpřetrhaly cestu obrovské síti obchodníků s drogami. Měla spojení až ve 14 zemích, uvnitř i mimo EU. 

reklama