Syn prince Harryho a vévodkyně Meghan „vynese“ 2,2 miliardy korun. Princ George byl v roce 2013 o poznání výnosnější, britské ekonomice zajistil 7,5 miliardy korun

Narození královského potomka má příznivý dopad na britskou ekonomiku. Pravidelně jej vyčísluje britské Středisko maloobchodního výzkumu. Nejinak to je i v případě včera narozeného chlapečka, „Baby Sussex“, prvorozeného syna prince Harryho a vévodkyně Meghan. Šťastná událost vynese britské ekonomice podle Střediska bezprostředně v přepočtu dle aktuálního kurzu asi 2,2 miliardy korun. 
Meghan a princ Harry foto youtube
Meghan a princ Harry foto youtube
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Uvedené sumy zahrnují objem maloobchodních výdajů, které jsou uskutečněny ve dvouměsíčním časovém pásmu kolem data narození. Výdaje se pochopitelně musí tak či onak týkat narozeného královského potomka.

Středisko odhaduje, že narození prvního potomka prince Williama a vévodkyně Kate, prince George, vyneslo v létě 2013 v přepočtu dle tehdejšího kurzu 7,5 miliardy korun. Narození druhého dítěte stejného páru, dcery Charlotte, pak na jaře 2015 přineslo britské ekonomice v přepočtu dle tehdejšího kurzu zhruba tři miliardy korun. Třetí potomek Williama a Kate, princ Louis, se narodil loni v dubnu a ekonomice své domoviny zajistil dodatečné 2,5 miliardy korun v přepočtu dle tehdejšího kurzu.

Přepočty jsou pochopitelně ovlivněny kurzovými výkyvy, které z důvodu brexitu či intervenčního režimu České národní banky byly poměrně znatelné. Těžila z nich zejména princezna Charlotta, neboť v době jejího narození, ještě před referendem o brexitu a v době umělého oslabování koruny Českou národní bankou, byla libra vůči české měně poměrně silná, což opticky navyšuje korunový výnos princeznina narození pro britskou ekonomiku.

Lidé v době narození potomků britské královské rodiny navyšují své výdaje za související suvenýry (keramické šálky, čajové hrnky, DVD disky, pamětní mince, knihy, memorabilie…). Zrovna tak neváhají více utratit za potraviny, často tak či onak tematizující šťastnou událost (dorty, koláče, cukrovinky…), nebo za alkohol konzumovaný v rámci oslav.

Zvýšené prodeje pak dlouhodobě registrují výrobci dětského oblečení či třeba dupaček, v nichž se potomek královské rodiny objevuje na veřejnosti či před objektivem fotografů. Zde se příznivý efekt počítá na léta. Postupně se sčítá, takže nejsilnější je v případě nejstarších potomků George a Charlotty.  Podle zmíněného Střediska maloobchodního výzkumu zajistil každý z nich britské ekonomice už miliardy liber, přičemž silnější příznivý efekt, kolem 120 miliard korun v přepočtu dle aktuálního kurzu, vykazuje kvůli svému ženskému pohlaví v tomto případě Charlotta. Georgeův dlouhodobý kumulovaný ekonomický efekt činí v české měně dle nynějšího kurzu zhruba 85 miliard korun.

Žebříček královských narození dle bezprostřední ekonomické výnosnosti pro britskou ekonomiku (v miliardách korun, v přepočtu dle kurzu v době narození):

1.      George (2013)                7,5

2.      Charlotte (2015)              3,0

3.      Louis (2018)                    2,5

4.      „Baby Sussex“ (2019)     2,2

 

Lukáš Kovanda

Reklama
Reklama