Syrská armáda omylem sestřelila ruský letoun. Na vině je Izrael, hřímá Rusko a hrozí odvetou

Nad Sýrií v pondělí večer zmizelo z radarů ruské vojenské letadlo se 14 lidmi na palubě. Informaci potvrdilo ruské ministerstvo obrany. Letoun omylem sestřelila syrská armáda, která podle Rusů reagovala na útok izraelských stíhaček. Moskva už varovala, že může přijít odpověď.
ilustrační foto
ilustrační foto
Pixabay

reklama

Spojení s letadlem se přerušilo okolo pondělní 23. V té se Ilyushin Il-20 nacházel nad Středozemním mořem přibližně 35 kilometrů od syrského pobřeží. Stroj měl namířeno na ruskou leteckou základnu Hmeimim poblíž města Latakia.

Podle Rusů zasáhla Ilyushin syrská raketa. Vinu za sestřelení letadla ale podle ruského ministerstva obrany nese Izrael, který v té době prý prováděl letecké údery na cíle v okolí syrského města Latakia. „Izraelští piloti využili ruské letadlo jako kryt a učinili ho tak cílem pro syrskou protivzdušnou obranu. Kvůli tomu, že Il-20 je na radaru mnohem větší než F-16, byl sestřelen raketovým systémem S-200,“ stojí ve vyjádření ruského ministerstva obrany.

Video, které má zachycovat noční útoky na cíle v syrské Latakii:

Rusko si stěžuje především na to, že Izraelci museli o přítomnosti ruského letadla vědět a přesto „tuto provokaci“ nezastavili. Ruskou stranu Izrael prý ani řádně neinformoval o chystaném útoku. Varování podle Rusů přišlo minutu před začátkem akce, což neposkytlo ruskému letadlu dostatek času, aby se dostalo do bezpečí. Všech 14 členů posádky se zatím oficiálně pohřešuje, naděje, že někdo přežil, je ale mizivá.

Přibližně hodinu trvající útok podle Ruska izraelských stíhaček F-16 začal v pondělí okolo 22. hodiny místního času. Cílem náletů se stala elektrárna i dvě zařízení patřící syrské armádě. Izraelská armáda odmítla celou situaci komentovat a mlčí také vláda. Incident by mohl výrazně zhoršit už tak ne zcela ideální izraelsko-ruské vztahy. To ostatně naznačil i ruský ministr zahraničí Sergej Šojgu.

Přijde ruská odveta?

„Vina za sestřelení ruského letadla a smrt posádky leží jednoznačně na straně Izraele. Tato akce izraelské armády nebyla v souladu s duchem rusko-izraelského partnerství, takže i my si vyhrazujeme právo na odpověď,“ prohlásil Šojgu.

Nejedná se o první ruskou ztrátu vojenského letadla v Sýrii. Například v březnu tohoto roku nezvládl přistání na základně v Hmeimimu letoun typu An-26. Při havárii přišlo o život 39 lidí.

reklama

reklama