Tádž Mahal není bílý, ale žlutý: Může za to hmyz a znečištěné ovzduší. Indická vláda už chystá nápravu

Znečištěné ovzduší a doslova mračna poletujícího hmyzu způsobila, že nejznámější indická památka změnila svou barvu. Křišťálově bílý mramor se změnil na žlutý a indický nejvyšší soud už přikázal vládě, aby „bělení“ památky začala řešit. Informace přinesl server BBC.
Tádž Mahal
Tádž Mahal
Pixabay
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nejvyšší soud v Indii se začal zabývat nejznámější indickou památkou Tádž Mahal. Soud znepokojuje měnící se barva památky z křišťálově bílé na žlutou. „Nemusíte být odborník, aby jste si té změny všiml“ uvedli soudci.

Památka ze 17. století byla postavena z bílého mramoru a několika dalších materiálů. Dnes byste však bílou na stavbě jen těžko hledali. Kvůli znečištěnému ovzduší a poletujícímu hmyzu, se z bílé stala žlutá a mění se dál v zelenou až hnědou barvu.

 

 

Soudci Madan Lokur a Deepak Gupta nařídili vládě, aby udělala maximum pro záchranu památky. A to, i kdyby měla vláda vyhledat pomoc ze zahraničí.

Vláda se již v minulosti snažila co nejvíce „odlehčit“ památce od všemožného znečištění tím, že v její blízkosti uzavřela továrny. Ale problémem je také nedostatečná kanalizace a bahno v řece Jamuně, která teče poblíž monumentální stavby.

 

 

Problém s nečistotami ale není ničím novým- za poslední dvě desetiletí se místní vláda snažila vyčistit bílý mramor od bahna už několikrát. „Vybělení“ mramoru však nikdy dlouho nevydrželo.

Tádž Mahal je památka postavena v Ágře panovníkem Mughalské říše Šáhdžahánem. Ten stavbu věnoval své zesnulé ženě. Okouzlující památku navštíví denně 70 tisíc lidí. V roce 2007 se dokonce stala jedním z Nových sedmi divů světa.

Reklama
Reklama