Tádž Mahal není bílý, ale žlutý: Může za to hmyz a znečištěné ovzduší. Indická vláda už chystá nápravu

Znečištěné ovzduší a doslova mračna poletujícího hmyzu způsobila, že nejznámější indická památka změnila svou barvu. Křišťálově bílý mramor se změnil na žlutý a indický nejvyšší soud už přikázal vládě, aby „bělení“ památky začala řešit. Informace přinesl server BBC.
Tádž Mahal
Tádž Mahal
Pixabay

reklama

Nejvyšší soud v Indii se začal zabývat nejznámější indickou památkou Tádž Mahal. Soud znepokojuje měnící se barva památky z křišťálově bílé na žlutou. „Nemusíte být odborník, aby jste si té změny všiml“ uvedli soudci.

Památka ze 17. století byla postavena z bílého mramoru a několika dalších materiálů. Dnes byste však bílou na stavbě jen těžko hledali. Kvůli znečištěnému ovzduší a poletujícímu hmyzu, se z bílé stala žlutá a mění se dál v zelenou až hnědou barvu.

 

 

Soudci Madan Lokur a Deepak Gupta nařídili vládě, aby udělala maximum pro záchranu památky. A to, i kdyby měla vláda vyhledat pomoc ze zahraničí.

Vláda se již v minulosti snažila co nejvíce „odlehčit“ památce od všemožného znečištění tím, že v její blízkosti uzavřela továrny. Ale problémem je také nedostatečná kanalizace a bahno v řece Jamuně, která teče poblíž monumentální stavby.

 

 

Problém s nečistotami ale není ničím novým- za poslední dvě desetiletí se místní vláda snažila vyčistit bílý mramor od bahna už několikrát. „Vybělení“ mramoru však nikdy dlouho nevydrželo.

Tádž Mahal je památka postavena v Ágře panovníkem Mughalské říše Šáhdžahánem. Ten stavbu věnoval své zesnulé ženě. Okouzlující památku navštíví denně 70 tisíc lidí. V roce 2007 se dokonce stala jedním z Nových sedmi divů světa.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!