Tajemník SPD obviněn policí z rasistických výroků

Tajemník hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Jaroslav Staník, je obvinění z nenávistných výroků ve Sněmovně. Mluvčí pražské policie Jan Daněk neuvedl jméno obviněného, ale policie se už v minulosti o Staníka kvůli nenávistným a rasistickým výrokům zajímala. S informacemi přišla ČTK.
 Jaroslav Staník s Tomio Okamurou
Jaroslav Staník s Tomio Okamurou
facebook/Jaroslav Staník

reklama

V souvislosti s nenávistnými výroky na půdě Poslanecké sněmovny, bylo zahájeno trestní stíhání na jednoho z tajemníků, uvedl v prohlášení Daněk. Důvodem stíhání je podněcování k nenávisti vůči skupině osob, omezování jejich práv a svobod a popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy.

Obviněnou osobou má být tajemník hnutí SPD Jaroslav Staník. SPD však dnes ve své tiskové zprávě uvedlo, že Staník již není tajemníkem ani členem SPD. Na webu Sněmovny však jeho jméno stále najdete. Stejně tak na webu SPD.

ilustrační foto

Irská vláda chce povolit potraty: Irové o tom rozhodnou v květnovém referendu

Na případ upozornil loni server Aktuálně.cz. Podle svědků měl Staník ve sněmovní restauraci posílat příslušníky menšin do plynu a vyzýval k jejich zabíjení. „Vyzýval k tomu, aby se všichni homosexuálové, Romové a Židé stříleli už po narození,“ řekl serveru bývalý poslanec Marek Černoch (zvolený za Úsvit) serveru. Končící ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) webu popsala, že když do sněmovního klubu vešla, silně opilý Staník ji oslovil jako Marxovou-Engelsovou. Řekl pak, že ministryně podporuje homosexuály. „Mluvil o tom, že by měli jít do plynu a že by se měli zlikvidovat,“ uvedla.

Kromě funkce tajemníka SPD Staník vykonával také funkci asistenta poslance SPD Jaroslava Holíka. Ale jako asistent na konci loňského roku skončil, jelikož byl podle Holíka Staník velmi vytížen ve funkci tajemníka. Od 80. let byl členem Sboru národní bezpečnosti, později působil u policie. Byl také dlouholetým členem ČSSD, ale ze strany byl vyloučen v roce 2012.

Autor: Markéta Škorňová, ČTK

reklama

reklama