Tajemství geoglyfů tentokrát rozluštěno. Upozornilo na ekologický nebo politicko-propagační problém

Pomocí umělé inteligence nedávno objevili vědci z Yamagata University v Japonsku ve spolupráci 143 nových geoglyfů (malba, velký motiv vytvořený na zemském povrchu) na náhorní plošině Nazca v Peru. Jedná se o obrovské geometrické útvary a obrazy zvířat. Kdo a proč je vytvořil, není známo.

Nové geoglyfy byly identifikovány pomocí 3D dat s vysokým rozlišením převzatých z průzkumů na místě a leteckých snímků získaných od roku 2004. Archeologové předpokládají, že geoglyfy pocházejí z období na přelomu našeho letopočtu. Zpráva koncem listopadu udivila svojí záhadností.

Další zpráva ruské agentury RIA Novosti přichází se záhadnými obrazy z libyjské části Sahary, které byly objeveny pomocí snímkování z družice. Jde o zvláštní kruhy a šestiúhelníky a průměr některých dosahuje jednoho kilometru. Tentokrát však obrazy mají racionální vysvětlení. To, co se z vesmíru zdá být zprávou pro mimozemšťany, jsou ve skutečnosti umělé oázy, které se zde objevily díky speciálnímu zavlažovacímu systému. Jde o zemědělská pole Al-Jawf.

V této oblasti nejsou téměř žádné srážky, ne více než 2,5 milimetru za rok. Voda je extrahována z kolektorů umístěných ve velkých hloubkách. Uprostřed vysázené plodiny je vykopána artézská studna a nahoře je instalována vodorovná trubka s mnoha otvory. Tato „konev“ se pohybuje v důsledku tlaku vody a zvlhčuje půdu v ​​kruhu. Tak se vytvářejí podivné tvary viditelné z vesmíru.

Voda v artéských studních je ale neobnovitelným zdrojem a vědci tvrdí, že v příštím století z nich může voda zmizet. Satelitní snímky v roce 2013 však ukázaly, že některé podzemní nádrže Sahary jsou ročně doplňovány v průměru ze 40 procent. To znamená, že správné hospodaření s vodou v poušti může znamenat, že voda v poušti může ještě dlouhá léta vydržet.

Článek agentury RIA o geoglyfech pozorovaných z družice končí humorně. Autor si vzal za cíl ruské geoglyfy. Jestliže podle něj dnes nemůžeme přijít na kloub geoglyfům na náhorní plošině Nazca, stejně tak se to může stát příštím generacím, když budou zmatení z družicových snímků ruských porostů stromů. Naši prapravnuci zjistí, že ze stromů jsou vytvořeny určité nápisy a slogany. Nejčastěji se jedná o slova ze sovětského období. Na satelitních obrázcích z Kurganské nebo Voroněžské oblasti si můžete přečíst: „Leninovi je sto let“ a stejně tak na jižním Urale v Baškirsku. Někde mají jen jednoduchý vzkaz pro další generace – nápis „Lenin“. Nebo někde v Rusku družice mapovala název „SSSR“ nebo „Den vítězství“.

Tagy: