Tajná operace během devastujících požárů v Austrálii! Ohroženy byly i prastaré dinosauří stromy

Dinosauří stromy

Dinosauří stromy (zdroj: AP)

Za oběť mohutnému požáru padla většina národního parku Wollemi ve státě Nový Jižní Wales v Austrálii, a to více jak 512 000 hektarů lesa. V této oblasti existuje i rokle prastarých dinosauřích stromů, které bylo třeba uchránit. Je jich méně než 200 po celém světě a jejich záchrana byla doslova tajnou vojenskou operací. Nikdo totiž nesmí vědět, kde se nachází. Uvedl server The Sydney Morning Herald.

Speciální Australský tým hasičů pracoval na tom, aby zachránil vzácné wolemie vznešené, neboli dinosauří stromy. Blížil se k nim rozsáhlý požár, který je mohl navždy zničit. Během operace shazovali hasiči nad roklinou z letadel přípravky, které zpomalují hoření. Další speciálně vycvičení hasiči zase vytvářeli systém zavlažování. „Bylo to jako vojenská operace,“ popsal ministr životního prostředí Matt Kean.

Když se požár ke kotlině začal přibližovat, helikoptéry začaly okraj okamžitě kropit obrovským množstvím vody. Následky požáru díky všem opatřením hasiči dokázali snížit na minimum. „Věděli jsme, že musíme udělat cokoliv pro jejich záchranu. Nikde jinde na světě tyto stromy totiž nejsou,“ řekl ministr.

Tajná mise

Nikdo nesměl prozradit, kde se tajná mise koná. Přesná poloha vzácných stromů totiž nemůže být prozrazena. Wolemie se chrání z toho důvodu, aby do oblasti nechodili turisté. Podle Crise Bracka, profesora Australské univerzity, mohou být stromy starší 100 000 let. Právě proto se dinosauří stromy musí chránit. Mise byla nakonec úspěšná.

I loni došlo ke kritické situaci, kdy stromy málem shořely. Po požáru byla v lese navíc velice špatná viditelnost a celé čtyři dny se muselo čekat, než se rozjasní. Až poté mohla vláda a hasiči zkontrolovat, zda k poškození stromů došlo. I tehdy ale bylo jejich poškození minimální.

Tagy: