Tálibánci nabízí Američanům pár dní smíru. Může to předznamenat konec války?

Od září loňského roku, kdy se zdálo, že se podepíše dohoda, tak po náhlém útoku Tálibánu a zabití amerického vojáka Trump prohlásil, že smlouva s Tálibánem je mrtvá. Od té doby se nic zvláštního nedělo.
Bojovníci Tálibánu
Bojovníci Tálibánu
zamanwasl

reklama

Afghánsko-americký zkušený diplomat Zalmay Chálilzad zastupující Američany vedl loni v Kataru, kde má Tálibán své zastoupení, již devět kol rozhovorů. Stále nic, až nyní přichází konkrétní návrh zastavit boje aspoň na týden nebo až deset dní.

Tálibánci včera v noci zmíněnému Chálilzadovi doručili dokument a čeká se, zda Američané budou návrh považovat za smysluplný.

Spojené státy usilují o vystoupení z války v Afghánistánu, která se stala jeho nejdelší vojenskou akcí. Více než 14 000 amerických vojáků je stále v Afghánistánu a Trump opakovaně vyjadřuje svoji frustraci nad pokračujícími boji.

Nakonec americký prezident během své loňské návštěvy v Afghánistánu na Den díkuvzdání mírnil americké stanovisko, když prohlásil, že Tálibán je připravený vést mírové rozhovory.

Diplomat Chálilzad se již dříve pokoušel dojednat aspoň příměří, ale z vyjednávání nikdy nebylo jasné, zda to Tálibánu postačí k tomu, aby na příměří navázaly další opětovné rozhovory vedoucí k podepsání mírové dohody.

Představa USA o dohodě podle Chálilzada je taková, že by měla zahrnovat zahájení jednání mezi Afghánci na obou stranách konfliktu s cílem vyvinout tzv. Cestovní mapu poválečného Afghánistánu. „Mapa“ by řešila komplikované otázky, jako je trvalé příměří, práva žen a menšin a osud tisíců bojovníků Tálibánu a milicí loajálních Kábulu. Problém je v tom, že Tálibán odmítá jednat s Kábulem.

Tělo amerického vojáka dopravil letoun zpátky domů

VIDEO: Tělo amerického vojáka se vrátilo z Kábulu domů. Trump zrušil jednání s Tálibánem

Agentura AP nyní uvádí názory jednoho z tálibánských představitelů v anonymitě. Ten prozrazuje obavy Tálibánu z déle trvajícího příměří z obavy, že by nedokázali znovu rychle sjednotit k akci své bojovníky. Z toho vyplývá představa povstalců o tom, že má-li dojít k delšímu příměří, je na stole požadavek prvotního stažení amerických sil. Důvodem, proč Tálibán odmítá složit zbraně, je také to, že se bojovníci domnívají, že svým neustálým bojem donutí Američany k jednacímu stolu.

Všechny okolnosti naznačují, že nynější tálibánská inciativa ke krátkodobému příměří může naznačit možný optimističtější výhled k americko-afghánskému vyjednávání.

Kdo je diplomat Zalmay Chálilzad

Je synem poradce bývalého afghánského krále Záhira Šáha (v období 1933–1973). Studoval na Chicagské universitě a za války proti SSSR v Afghánistánu byl v úzkém spojenectví s CIA. Za vlády Billa Clintona pracoval pro Rand Corporation a pro UNOLOCAL. Za doby prezidenta Reagana řídil program podpory mudžahedínů. Stal se také blízkým přítelem Bushovy rodiny a byl v té době náměstkem ministra obrany pro plánování.

V roce 2007 byl jmenován velvyslancem USA v OSN. Byl rovněž velvyslancem v Afghánistánu a Iráku. Ministr zahraničí Mike Pompeo jej v roce 2018 jmenoval zvláštním velvyslancem pro Afghánistán.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!