Tchaj-wan jako první asijská země uzákoní stejnopohlavní sňatky. Můžeme tvořit historii, uvedla prezidentka

Tchajwanští zákonodárci schválili návrh zákona legalizující stejnopohlavní manželství a učinili tak tento ostrov prvním místem v Asii, kde se homosexuálové budou moci brát. Odsouhlasení přichází dva roky poté, co tamní Ústavní soud uvedl, že stávající zákon, podle něhož je manželství jen mezi mužem a ženou, za protiústavní, uvedl server CNN.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
@Focus_Taiwan / Twitter

reklama

Panel soudců tehdy dal tchajwanskému parlamentu dva roky na přijetí nového zákona k této problematice. Zákon o možnosti stejnopohlavních manželství vstoupí v platnost 24. května.

Podle prezidentky má Tchaj-wan šanci tvořit historii

V pátek, kdy probíhalo hlasování o návrhu zákona, demonstrovaly ve prospěch tohoto zákona před parlamentem v hlavním městě Tchaj-pej desítky tisíc lidí. Schválený zákon podporovaly LGBTQ skupiny i navzdory tomu, že zákon vytváří odlišné podmínky oproti běžnému manželství. Podle něj se například Tchajwanci nesmějí oddat s osobou stejného pohlaví z těch zahraničních zemí, kde takovýto svazek není legální.

Greta Thunberg

KOMENTÁŘ TOMÁŠE VYORALA: Děti, nechoďte do školy! Buďte aktivisty. Nejlépe proti oteplování (nebo za LGBT)

„Dnes máme šanci tvořit historii a ukázat světu, že progresivní hodnoty mohou zakořenit ve východoasijské společnosti,“ uvedla na Twitteru tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen.

Dvě třetiny Tchajwanců odmítají stejnopohlavní sňatky

Ačkoliv je na ostrově velká homosexuální komunita a pořádá se na něm každoročně největší gay přehlídka v Asii, téma manželské rovnosti rozdělilo tamní společnost. V listopadovém referendu stejnopohlavní manželství odmítlo 67 procent hlasujících.

Tchajwanský zákon zemi v tomto ohledu značně odliší od dalších asijských zemí, kde jsou práva LGBTQ komunity omezována. V pevninské Číně je sice homosexualita legální, ale komunita má být diskriminována vládnoucí komunistickou stranou. V královské Bruneji například hrozí usvědčeným z homosexuality trest smrti ukamenováním. V Indonésii zase v některých konzervativních provinciích hrozí za homosexuální sex bičování. Ve většině arabských zemí je pak i samotná homosexualita ilegální.

Stejnopohlavní manželství umožňují na světě více než dvě desítky zemí.

reklama

reklama