Telata na Vlašimsku usmrtil elektrický výboj, který způsobila poštolka

Telata na Vlašimsku usmrtil elektrický výboj, který způsobila poštolka

Majitelé farmy v Olešné na Vlašimsku čekal minulý týden pořádný šok. Pod sloupem elektrického vedení našli tři mrtvá telata. Ty nejspíše usmrtil elektrický výboj způsobený poštolkou, která si sedla na sloup elektrického vedení. Jestli došlo k nějakému pochybení, nyní šetří policie.

Tři mrtvá telata plemene Blonde d´Aquitaine našli zaměstnanci farmy v pondělí 14. srpna u sloupu elektrického vedení. Smrt elektrickým proudem následně potvrdil přivolaný veterinář. Když ale majitelé nahlásili událost společnosti ČEZ, od které žádali odškodnění, údajně přišla šokující odpověď: Šance na odškodnění je nulová, protože tragédii způsobil pták.

Podle ČEZu se celý incident ještě stále vyšetřuje. První závěry ukazují na to, že zvířata zabilo takzavné krokové napětí. „Je to fyzikální jev, kdy třeba úderem blesku nebo přisednutím ptáka dojde k elektrickému výboji, který je uzemněný sloupem do země. Nicméně přesto, že země je dobrý izolátor elektrického výboje, tak od toho sloupu v kruzích to napětí stále putuje zemí a právě u zvířat se občas stává, tím, že mají přední nohy dál od sebe než zadní, že stojí předníma nohama v jednom tom náboji a zadníma nohama v druhém. To znamená, že potom přes ně zkratuje elektřina“, vysvětlila pro televizi Prima mluvčí společnosti Alice Horáková.

Podobné případy se prý ale týkají výhradně zvířat. „Neevidujeme v historii žádný případ, že by se to stalo člověku,“ dodala Horáková.

Také případná náhrada škod je podle ČEZu terpve v šetření. Podle námi osloveného právníka Josefa Moravce farmáři šanci na odškodnění mají: „Lze očekávat, že bude prokázáno, že při provozování elektrického vedení došlo k výboji, který usmrtil telata, avšak toto je třeba postavit najisto. Za této situace by společnost ČEZ mohla odpovídat za vzniklou škodu. Společnost ČEZ by se však mohla zprostit odpovědnosti za škodu, pokud by prokázala, že vynaložila veškerou péči, kterou lze požadovat, aby ke škodě nedošlo,“ myslí si Moravec.

Jsou sloupy elektrického vedení nebezpečné?

Právě vynakládání péče o sloupy ale podle majitelky telat Marie Volšické u ČEZu poněkud pokulhává. Ve svém facebookovém příspěvku píše, že podle jejích zdrojů je prý bezpečný pouze každý šestý sloup. To ale Horáková odmítá. „Naše zařízení splňují všechny technické požadavky dané legislativou a procházejí pravidelnými kontrolami,“ řekla mluvčí ČEZu.

Jestli ČEZ, jako provozovatel sítě, škodu chovatelům uhradí, tak zatím není jisté. Farma zvažuje, že spor případně bude řešit i soudní cestou. My budeme celý případ i nadále sledovat.

Autor: Markéta Škorňová, Alexandr Božilov

Tagy: