Telemedicína v Česku: Více než polovina dotazů se týká specializovaných oborů

Česká republika je jednou ze třinácti členských zemí Světové zdravotnické organizace, která dosud nemá národní eHealth politiku či strategii. Řadíme se tak po bok Španělska, Portugalska či Slovenska. I přesto zde, díky silné veřejné poptávce, vznikají start-upy zajišťující Čechům služby, které staví na medicíně provozované na dálku.
Telemedicína v Česku: Více než polovina dotazů se týká specializovaných oborů
Telemedicína v Česku: Více než polovina dotazů se týká specializovaných oborů
pixabay.com/rawpixel

reklama

„Obdobná situace je například v Německu, kde na úrovni spolkových zemí působí samostatné projekty, které reagují na daný kontext. Hlavním tématem je v současnosti dostupnost lékařské rady v režimu 24/7, zejména v oblastech mimo velká města, kde cesta k lékaři může znamenat celodenní program,“ uvedl chirurg a spoluzakladatel služby uLékaře.cz Tomáš Šebek.

Podle něj nabízí podobné služby efektivní řešení zdravotního problému, který nemá urgentní charakter. Z analýzy dat vychází, že vůbec nejrychleji se využívat medicíny na dálku naučili takzvaní mileniálové. Pozitivní zkušenost s konzultací zdravotních problémů po internetu ale získává postupně i starší generace. Lidé starší 45 let se nejvíce ptají na témata z oblasti ortopedie (záda a páteř), neurologie (mozek, nervy, paměť) či kardiologie (srdce a cévy).

Lidem s depresí pomáhají i praktici (ilustrační foto)

S depresí lidem pomáhají i praktici. Její výskyt za poslední dva roky klesl, míní odborník

Téměř tři čtvrtiny dotazů pochází od lidí, kteří žijí mimo Prahu

Zároveň i vyvrací obecné mínění, že přes internet se dají řešit pouze dermatologické nebo gynekologické problémy, protože 66 % otázek se týká specializovaných oblastí, jako je například kardiologie, urologie, chirurgie nebo ortopedie. „Každý měsíc nám lidé pošlou v průměru na 2800 dotazů, ročně tedy očekáváme přes 33 tisíc dotazů. Z toho je jasně patrné, že Češi aktivně hledají důvěryhodné zdroje informací, které jim podají kvalitní služby, na něž se budou moci spolehnout,“ řekl šéf portálu uLékaře.cz Daniel Soukup.

Navíc 73 % dotazů pochází od lidí, kteří žijí mimo Prahu. Nejvíce jich je ze Středočeského (11 %), Jihomoravského (10 %) a Moravskoslezského (9 %). „Zajímavé pro nás je, že nezanedbatelný podíl dotazů přichází z Moravskoslezského, Ústeckého či Jihočeského kraje, které figurují od čtvrté příčky žebříčku, a právě v nich je dostupnost specializovaných ordinací reálně odlišná od Prahy či Brna,“ uzavřel Soukup.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!