Téměř 60 procent znásilnění ve Švédsku mají na svědomí muži narození mimo tuto zemi

Asi 58 % mužů odsouzených za posledních pět let ve Švédsku za znásilnění se narodilo v zahraničí. A asi 51 % ze všech usvědčených mužů se nenarodilo v Evropě. Informace přinesl server BBC na základě investigativního pořadu odvysílaného na Švédské státní televizi (SVT).
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Televize uvedla, že sečetla všechny soudní rozsudky tak, aby podala ucelený obraz o Švédsku. Nicméně Švédsko zaznamenalo tisíce dalších nahlášených znásilnění, k nimž však nejsou dostupné informace ohledně etnického původu pachatelů.

V investigativním pořadu, který televize odvysílala v minulém týdnu, bylo řečeno, že celkový počet pachatelů za posledních pět let činil 843. Z toho 197 násilníků pocházelo ze Středního východu a severní Afriky, 134 z jižní Afriky a dalších 96 z ostatních mimoevropských zemí. Jen z Afghánistánu bylo 45 pachatelů.

Počet nahlášených znásilnění od roku 2015 roste, loni přesahoval sedm tisíc

Hlavní editor pořadu Ulf Johansson pro BBC uvedl, že si je vědom, že se jedná o nízké procento násilníků pocházejících ze zahraničí, nicméně počet oznámených znásilnění je podle něj ve Švédsku mnohem vyšší, takže nebylo možné vyvodit jasné závěry o skutečné roli imigrantů na sexuálních útocích.

Když Švédsko v roce 2015 přijalo nejvíce žadatelů o azyl, počet znásilnění údajně klesl o 12 %. Na vrcholu migrační krize přišlo do Švédska 160 tisíc migrantů, v poměru na počet původních obyvatel nejvíce ze všech zemí Evropské unie.

Následky nepokojů ve švédském Göteburgu

V Göteborgu a dalších švédských městech zapálily gangy až stovku aut, akce byly zřejmě organizované

Od roku 2015 však zejména počet nahlášených trestných činů spojených se sexuálními útoky roste. V roce 2017 bylo hlášeno 7369 trestných činů spojených se znásilněním, nebo pokusem o něj, a 190 pachatelů bylo odsouzeno. O rok dříve bylo nahlášeno 6715 činů a odsouzeno 171 pachatelů a v roce 2015 bylo oznámeno 5918 činů a 176 odsouzeno.

Mladí Afghánci mají výrazně odlišný pohled na myšlenku rovnosti pohlaví

Investigativní pořad na STV rovněž odhalil, že v případech, kdy oběť násilníka neznala byl podíl v zahraničí narozených útočníků větší než 80 %.

Bývalý policista původem z Afghánistánu v pořadu uvedl, že někteří mladí Afghánci, kteří do Švédska přišli v posledních letech, mají výrazně odlišný pohled na švédskou myšlenku rovnosti pohlaví.

Poslední středeční průzkumy veřejného mínění naznačují, že podpora strany Švédští demokraté (SD), která jsou označována za populistickou, v posledních týdnech klesla na něco málo přes 19 %.

Na otázku, proč se SVT rozhodla odvysílat tento potenciálně „štvavý“ pořad těsně před volbami, Ulf Johansson zdůraznil, že všechny politické strany se zabývaly otázkou migrace, a proto bylo důležité poskytnout Švédům lepší vhled do jejich společnosti.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!