Téměř stoletý stařík zaplaval světový rekord a brousí si zuby na další

V Austrálii padl tento týden velice neobvyklý plavecký rekord. Muž jménem George Corones zaplaval „padesátku“ volným stylem za 56,12 setin sekundy a o 35 vteřin tak vylepšil dosavadní světový rekord. Že vám na tom čase něco nesedí? Pravda, například na olympijských hrách by to nestačilo ani na kvalifikaci, ale musíte uznat, že v kategorii od 100 do 104 let je to výkon opravdu úctyhodný.
Téměř stoletý rekordman George Corones
Téměř stoletý rekordman George Corones
youtube/BBC News

reklama

I když Corones oslaví své sté narozeniny až v dubnu, právo na uznání rekordu podle pravidel plavecké federace (FINA) má. „Povedlo se mi to, byl to ode mě vyvážený výkon… a na konci jsem byl připraven udeřit do té zdi velice silně,“ pochlubil se stařík stanici BBC.

Čas zaplavaný pod minutu se zdá být téměř neuvěřitelným, když vezmeme v potaz, že rekord „stoletých“ držel od roku 2014 Brit John Harrison s časem jedna minuta a 31 vteřin. Jen pro srovnání, zatím nejrychlejší čas na 50 metrů volným stylem zaplaval na konci roku 2014 Francouz Florent Manaudou – 20,26 setin sekundy. 

Ke skvělému času prý Australana dovedla bouřlivá atmosféra, která v plavecké hale ve městě Gold Coast, panovala. Celá událost, kde byl Corones hlavním a zároveň jediným účinkujícím, byla uspořádána speciálně pro něj a jeho pokoření rekordu. To se tedy nakonec povedlo.

Kdo by tipoval, že se stařík věnuje plavání celý život, mýlil by se. Poté, co se v mládí přestal vodnímu sportu věnovat, vrátil se k němu až po 80. narozeninách. „Nechal jsem toho na začátku druhé světové války a nevzpomínám si, že bych plaval, dokud jsem neodešel do důchodu. Pak jsem znovu začal, abych protáhl tělo,“ vypráví brzy stoletý rekordman.

Australan chce trumfnout Brita i na stovce

K rekordu ho dovedl tvrdý trénink. Plavat chodil Corones třikrát týdně a kromě toho navštěvoval také lekce cvičení v posilovně. Úspěchem se ale rozhodně uchlácholit nenechá. Už teď plánuje, že se pokusí překonat také rekord na trati 100 metrů volným stylem, který aktuálně drží rovněž Brit Harrison. „Už nejsem žádný maldík, ale opravdu se na to těším a jsem přesvědčený, že to zvládnu,“ věří si Australan.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!