Téměř všichni migranti dostali azyl oprávněně, tvrdí německé úřady

Ve většině případů Němci udělili azyl migrantům oprávněně. Jen malé procento migrantů jej získalo tím, že uvedli nepravdivé údaje, vyplývá z údajů německého migračního úřadu. Otázka nepravdivosti údajů poskytovaných migranty je v Německu velmi citlivá v důsledku několika velmi diskutovaných případů, kdy žadatelé o azyl, kteří uváděli falešné údaje, spáchali vraždu.
ilustrační foto
ilustrační foto
AP

reklama

Německý úřad pro migraci BAMF uskutečnil revizi 62 000 žádostí o azyl v první polovině roku 2019. V 97 % případů úředníci ponechali migrantům jejich status uprchlíka. Ve 2 % případů migranti azyl ztratili v důsledku změn v okolnostech, jako je zlepšení situace v jejich domovské zemi nebo uzdravení z nemoci. Jen v 1 % případů (330 případů) migranti ztratili azyl kvůli tomu, že uvedli nepravdivé údaje, cituje oficiální data německý deník Süddeutsche Zeitung.

Podle serveru Deutsche Welle se jako účinný ukázal být kontroverzní postup, který umožňoval většině syrských migrantů získat azyl prostým vyplněním dotazníku během vrcholu migrační krize v letech 2015 a 2016. Úředníci prozkoumali více než 32 000 takových dokumentů a zjistili, že v méně než 1 % z nich byly uvedeny nepravdivé údaje.

BAMF zveřejnil data na základě požadavku německé politické strany Die Linke (Levice). Okolo 720 úředníků BAMF se věnovalo speciálně tomuto problému.

Migrant z Toga napadl v Leccu dvě ženy

VIDEO: Migrant z Toga napadl brutálně dvě ženy v italském městě Lecco. Útočil jim na hlavu

Dosud nezveřejněná studie Institutu soudního lékařství na Münsterské univerzitě tvrdí, že asi 40 % uprchlíků při azylovém řízení v Německu uvádí chybný věk a prohlašuje se za nezletilé. Vychází přitom z téměř 600 posudků, které vydal v letech 2007 až 2018 k určení stáří žadatelů.

Podle německého deníku Focus, který zprávu přinesl, nemusí toto klamání být vedeno zlým úmyslem. Mnoho migrantů při příchodu do Německa nemá rodný list ani cestovní pas a často ani nezná přesné datum svého narození. K uvádění nižšího věku nutí migranty často převaděči, aby měli lepší vyhlídky na udělení azylu a vyšší sociální dávky.

V Německu je téma falešných údajů migrantů velmi citlivé v důsledku několika hojně diskutovaných vražd, které spáchali žadatelé o azyl uvádějící nepravdivé údaje o svém věku či zemi původu.

V březnu 2018 byl odsouzen na doživotí Hussein Khavari, který v roce 2016 znásilnil a zabil 19letou studentku Marii Ladenburger. Khavari tvrdil, že je mu 17 let a je z Afghánistánu, úřady však zjistily, že mu může být téměř 32 let a je z Íránu. Také se přišlo na to, že byl už odsouzen v Řecku na 10 let vězení za údajný pokus o vraždu. Po příchodu do Německa byl jako mladistvý přesunut do pěstounské rodiny.  

Útočník s mečem svoji oběť takřka rozsekal

Rozsekal spolubydlícího mečem kvůli nájmu? Policie si u vraha ze Stuttgartu není jistá motivem ani skutečnou totožností

V květnu letošního roku německá média referovala o případu podle policie pravděpodobně jordánského žadatele o azyl, který zabil samurajským mečem svého bývalého spolubydlícího, 36letého Wilhelma L. Issa Mohammed, který získal v Německu azyl na základě toho, že se vydával za Syřana, měl dle policie k činu přistoupit ze strachu, že Wilheim jeho tajemství prozradil německým úřadům.

Tento případ v Německu opětovně otevřel ostrou debatu ohledně politiky „otevřených hranic“ německé kancléřky Angely Merkelové. Protiimigrační politické skupiny, zvláště pak tzv. populistická Alternativa pro Německo, kancléřku obviňují, že je svým rozhodnutím v roce 2015 otevřít uprchlíkům hranice Německa za tyto vraždy odpovědná.

reklama

reklama