Teorie života na Marsu má další trhlinu. Na Rudé planetě jsou látky nekompatibilní s bakteriemi

Nepříliš dobrou zprávu pro všechny vesmírné nadšence přinesli tento týden vědci z Edinburské univerzity. Zjistili totiž, že se na Marsu vyskytují toxické látky, které velice rychle ničí bakterie. Z výzkumů tak vyplývá, že případná kolonizace Marsu bude ještě obtížnější, než se vědci původně domnívali.
Pokud jsou závěry výzkumů týmu vědců ze Skotska pravdivé, výrazně klesly šance na nalezení mimozemského života, co se Rudé planety týče. Studie naznačuje, že povrch Marsu může obsahovat toxické chemické sloučeniny, zvané perchloráty, které ničí bakterie v přítomnosti UV záření. Jestli je na Marsu ukrytý nějaký život, budou ho muset případní účastníci budoucích misí hledat opravdu hluboko pod povrchem, píše Daily Mail.
O co přesně běží? Vědci zkoumali účinek perchlorátů na bakterii Bacillus subtilis – ta se často vyskytuje na kosmických lodích. V laboratoři dali perchloráty hořčíku pod krátkovlnné UV záření, aby co nejpřesněji simulovali prostředí na povrchu Marsu. Test ukázal, že za těchto podmínek se stal perchlorát hořčíku bakteriocidním, což znamená, že zabil všechny bakterie. Bacillus subtilis ztratil v přítomnosti perchlorátu hořčíku životaschopnost během pár minut.
Vědci také naznačují, že na povrchu Marsu mohou vedle perchlorátů působit další dvě chemické složky – oxidy železa a peroxidy vodíku. Jejich kombinace s perchloráty může zničit ještě desetkrát více bakterií. To samozřejmě komplikuje veškeré plány, které počítají s vysláním lidské posádky na Mars. „Perchloráty mohou být pro lidi nebezpečné, proto bychom si měli být jisti, že je budeme držet daleko od obytných prostor,“ uvedla pro Daily Mail vedoucí studie Jennifer Wadsworthová.
Autor: Nikola Hájková