Terminátor míří za mříže. Soud v Haagu shledal konžského povstalce vinným z válečných zločinů

Bývalý vůdce konžských rebelů Bosco Ntaganda přezdívaný Terminátor se vězení nevyhne. Mezinárodní trestní soud v Haagu ho v pondělí shledal vinným mimo jiné z vražd, znásilňování a verbování dětských vojáků během konfliktů v Demokratické republice Kongo a Rwandě. O výši trestu rozhodne soud později, podle agentury AP hrozí Ntaganduovi doživotí.
Bosco Ntaganda
Bosco Ntaganda
AP

reklama

Pětačtyřicetiletý bývalý vůdce vzbouřeneckého Svazu konžských vlastenců je souzen za zločiny spáchané v letech 2002-2003. Soud ho shledal vinným v 18 bodech obžaloby. Ntaganda se stal vůbec prvním pachatelem, kterého haagský soud odsoudil za sexuální otroctví. V soudní síni zazněla i zvěrstva, kterých se rebelové pod velením Ntagandy dopouštěli. Soudce podle AP hovořil například o „vykuchaných dětech s rozmlácenými hlavami“.

Podle soudce Roberta Fremra byl Ntaganda klíčovým velitelem rebelů v regionu Ituri, který leží na severovýchodě Demokratické republiky Kongo, a který je bohatý na nerostné suroviny. Ntaganda přímo vydával rozkazy, které cílily na civilní obyvatelstvo. Při jednom takovém útoku bylo zavražděno 49 vesničanů včetně žen a dětí. Útočníci během masakru používali tyče, obušky, mačety i nože. „Některá těla byla nalezena nahá, někteří měli svázané ruce, jiní rozdrcené hlavy. Několik těl bylo vykucháno nebo jinak zohaveno,“ popisoval soudce Fremr.

Ntaganda, který pochází z Rwandy, kde se také zapojil do místních konfliktů, byl u ICC obžalován už v roce 2006. Nedařilo se ho ale chytit. Zatčen byl až v roce 2013, kdy se kvůli obavám o život přihlásil na americké ambasádě ve Rwandě, kde požádal o vydání mezinárodnímu tribunálu.

Občanská válka v Demokratické republice Kongo, nazývaná také druhou válkou v Kongu, trvala od roku 1998 do 2003. Podle odhadů zemřelo během první a druhé konžské války až 3,8 milionů lidí. Během bojů měly být do řad rebelů naverbovány desetitisíce nezletilých. Některým nebylo podle právníků zastupujících dětské vojáky ani 10 let.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!