Terminátor míří za mříže. Soud v Haagu shledal konžského povstalce vinným z válečných zločinů

Bývalý vůdce konžských rebelů Bosco Ntaganda přezdívaný Terminátor se vězení nevyhne. Mezinárodní trestní soud v Haagu ho v pondělí shledal vinným mimo jiné z vražd, znásilňování a verbování dětských vojáků během konfliktů v Demokratické republice Kongo a Rwandě. O výši trestu rozhodne soud později, podle agentury AP hrozí Ntaganduovi doživotí.
Bosco Ntaganda
Bosco Ntaganda
AP

reklama

Pětačtyřicetiletý bývalý vůdce vzbouřeneckého Svazu konžských vlastenců je souzen za zločiny spáchané v letech 2002-2003. Soud ho shledal vinným v 18 bodech obžaloby. Ntaganda se stal vůbec prvním pachatelem, kterého haagský soud odsoudil za sexuální otroctví. V soudní síni zazněla i zvěrstva, kterých se rebelové pod velením Ntagandy dopouštěli. Soudce podle AP hovořil například o „vykuchaných dětech s rozmlácenými hlavami“.

Podle soudce Roberta Fremra byl Ntaganda klíčovým velitelem rebelů v regionu Ituri, který leží na severovýchodě Demokratické republiky Kongo, a který je bohatý na nerostné suroviny. Ntaganda přímo vydával rozkazy, které cílily na civilní obyvatelstvo. Při jednom takovém útoku bylo zavražděno 49 vesničanů včetně žen a dětí. Útočníci během masakru používali tyče, obušky, mačety i nože. „Některá těla byla nalezena nahá, někteří měli svázané ruce, jiní rozdrcené hlavy. Několik těl bylo vykucháno nebo jinak zohaveno,“ popisoval soudce Fremr.

Ntaganda, který pochází z Rwandy, kde se také zapojil do místních konfliktů, byl u ICC obžalován už v roce 2006. Nedařilo se ho ale chytit. Zatčen byl až v roce 2013, kdy se kvůli obavám o život přihlásil na americké ambasádě ve Rwandě, kde požádal o vydání mezinárodnímu tribunálu.

Občanská válka v Demokratické republice Kongo, nazývaná také druhou válkou v Kongu, trvala od roku 1998 do 2003. Podle odhadů zemřelo během první a druhé konžské války až 3,8 milionů lidí. Během bojů měly být do řad rebelů naverbovány desetitisíce nezletilých. Některým nebylo podle právníků zastupujících dětské vojáky ani 10 let.

reklama

reklama