Teror na jihu Francie: Šestadvacetiletý Maročan zabil nejméně tři lidi. Policie ho zastřelila

Policisté zabili útočníka, který nejdříve na jihu Francie při krádeži auta zastřelil jeho řidiče, pak střílel po policistech a nakonec držel rukojmí v obchodě ve městě Trèbes. Sám sebe označil za vojáka Islámského státu a požadoval propuštění Salaha Abdeslama. Podle pozdějšího vyjádření francouzského ministra vnitra šlo o šestadvacetiletého muže marockého původu, který byl úřadům znám, ale nebyl považován za nebezpečného.
Teror na jihu Francie: Šestadvacetiletý Maročan zabil nejméně tři lidi. Policie ho zastřelila
Teror na jihu Francie: Šestadvacetiletý Maročan zabil nejméně tři lidi. Policie ho zastřelila
twitter.com

reklama

Celá situace okolo útoku na jihu Francie byla velice nepřehledná. Podle dosavadních informací se ale zdá, že muž útočil už v nedalekém a turisticky oblíbeném městě Carcassonne, kde při krádeži auta zastřel jednoho člověka. Jeho tělo se později našlo v lese s prostřelenou hlavou. V tom samém městě pak z auta střílel i na čtyři členy pohotovostní policejní jednotky CRS. Jeden z nich musel být s prostřelenou plící převezen do nemocnice. Jeho stav je nyní stabilizovaný.

Útočník pak pokračoval do města Trèbes, kde podle svědků kolem jedenácté hodiny vešel do supermarketu Super U, za křiku „Allahu akbar“ spustil střelbu a následně zajal několik rukojmí. Zatím není zřejmé, jestli dva lidi v supermarketu zastřelil hned zpočátku, nebo až jako jako rukojmí.

Sám se označil za vojáka Islamského státu. Jeho jediným požadavkem bylo propuštění islamisty Salaha Abdeslama- jediného přeživšího teroristu z atentátů v Paříži z listopadu 2015, které si vyžádaly na 130 obětí.

Chris Pawley (Image: facebook.com/chrispawley)

Brit přežil dva teroristické útoky během tří měsíců

Střelec byl úřadům znám, nebyl ale považován za nebezpečného

Carole, která v obchodě zrovna nakupovala, pro Reuters uvedla, že se s dalšími lidmi schovala v chladících skladovacích prostorách. „Bylo nás tam deset a schovávali jsme se tam asi hodinu. Slyšeli jsme několik výstřelů,“ popsala s tím, že se jim nakonec podařilo odejít zadními dveřmi.

Podle informací deníku Daily Mail přispěl ke zneškodnění teroristy jeden ze zasahujících policistů. Pětařtyřicetiletý poručík měl sám sebe vyměnit za jednoho z rukojmí. Kromě toho, že s útočníkem vyjednával, se mu prý podařilo umístit v blízkosti mobilní telefon, a zasahující policisté tak měli dobrý přehled o tom, co se uvnitř supermarketu děje. Zatím nejsou informace o dalším osudu tohoto policisty.

Po ukončení akce uvedl francouzský ministr vnitra Gérard Collomb, že útočník jednal sám. „Šlo o šestadvacetiletého Redouana Lakdima, muže marockého původu z Carcassonne. Úřadům byl střelec z jihu Francie znám kvůli drobným zločinům, nebyl však považován za nebezpečného islamistu,“ upřesnil o pachateli. 

Muž bydlel se svými rodiči a čtyřmi sestrami právě v Carcassonne. Podle sousedů měl v pátek brzo ráno odvést jednu z nich do školy. Všichni z jeho okolí ho popisují jako klidného člověka. 

reklama

reklama