Teror na koncertě v Manchesteru: Sebevražedný útočník zabil 22 lidí

Pondělní teroristický útok na koncert americké zpěvačky Ariany Grandeové v manchesterské aréně nepřežilo 22 lidí. Dalších 60 utrpělo zranění. Na koncertu bylo okolo 21 tisíc lidí, z nichž většina byly děti a mladí lidé. Sebevražedný atentátník, jehož totožnost už britské úřady znají, se odpálil u východu z haly po skončení koncertu. K útoku se přihlásil Islámský stát.

První zprávy o výbuchu dostala policie okolo 22:35 tamního času (23:35 místního času). V tu dobu v manchesterské aréně končil koncert americké zpěvačky Ariany Grandeové. Lidé začali houfně opouštět halu a právě v tu chvíli se mezi nimi odpálil sebevražedný atentátník. Prozatímní bilance je děsivá: 23 mrtvých včetně atentátníka a téměř 60 zraněných. Vše je o to horší, že Grandeová láká především mladé publikum, takže mezi obětmi je velký počet mladých lidí a dětí. Identifikovány zatím byly dvě oběti, dívky ve věku osm a 16 let. České Ministerstvo zahraničí nemá zprávy o tom, že by mezi obětmi byli Češi.

Už od počátku vyšetřovatelé pracovali s verzí, že jde o teroristický čin. Během úterního dne se k činu přihlásila organizace islámský stát. Premiérka Theresa Mayová oznámila, že úřady identitu sebevražedného atentátníka znají, ale vzhledem k vyšetřování ji zatím zveřejňovat nehodlají. Zatím není jasné, zda pachatel jednal sám, nebo měl komplice. Každopádně v souvislosti s útokem zatkla policie 23letého muže.

V Manchesteru panují po útoku přísná bezpečnostní opatření. Po centru města se pohybují po zuby ozbrojení policisté. Ti během úterka evakuovali nákupní centrum Arndale. Z místa hromadně prchali lidé, svědci hovořili o hlasité ráně a výstřelech. Policie oznámila, že tam zatkla člověka, nicméně to prý nemá spojitost s teroristickým útokem. Nákupní centrum, které se v roce 1996 stalo terčem teroristického útoku Irské republikánské armády, se po několika desítkách minut vrátilo do běžného provozu.

Listu The Guardian píše, že policisté prohledávají byt, ve kterém mel atentátník žít. Podle místních obyvatel byly byty postaveny teprve nedávno a žijí v nich především uprchlíci.

Na bezpečnostní opatření se snáší kritika

Vyšetřování okolností teroristického útoku ještě stále probíhá, řada svědků ale mluví o velikém podcenění bezpečnostních opatření. Podle nich bylo možné pronést do haly prakticky cokoliv. „Bezpečnostní prohlídka nebyla skoro vůbec žádná, spíš nulová. Vůbec jsme přes rámy neprocházeli. Jediné, co je zajímalo, bylo, zda nemáme vlastní vodu. Tašky skoro vůbec nekontrolovali ani se do nich nepodívali. Nechali nás jít dovnitř bez jakéhokoliv osahání, jestli u sebe něco nemáme,“ uvedla pro Radiožurnál česká návštěvnice koncertu Nikola Trochtová.

Na chabá bezpečnostní opatření si před několika týdny stěžovala také jiná návštěvnice arény v Manchesteru. Na cestovním portálu Tripadvisor dokonce mimo jiné napsala: „Když si vevnitř koupíte láhev vína, tak vám seberou víčko, abyste ji nemohli po nikom házet. Nikdo vám ale neprohlédne tašku, jestli v ní nemáte nějakou zbraň nebo bombu. V dnešní době teroristických útoků to rozhodně není dobré ani pro davy lidí v hale, ani pro účinkující.“

Útok odsoudili vůdci napříč celým světem

Teroristický útok v Manchesteru odsoudil celý svět. Kondolence přišly například od amerického prezidenta Donalda Trumpa, německé kancléřky Angely Merkelové, ruského prezidenta Vladimira Putina, novopečeného francouzského prezidenta Emmanuela Macrona nebo čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Kondolence dorazila také z Česka - premiér Bohuslav Sobotka i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek vyjádřili soustrast pozůstalým po obětech.

Tagy: