Teroristé útočili v Teheránu: Napadli mauzoleum a íránský parlament

Nejméně 12 mrtvých a desítky zraněných si vyžádal středeční koordinovaný útok teroristů v íránské metropoli Teheránu. Pachatelé zaútočili na dvou místech: V mauzoleu zakladatele současného Íránu ajatolláha Chomejního, další ozbrojenci vzali útokem areál íránského parlamentu. Všechny teroristy zneškodnily bezpečnostní složky. Za útok převzali zodpovědnost radikálové z Islámského státu (ISIS).
Jeden z útočníků v budově íránského parlamentu
Jeden z útočníků v budově íránského parlamentu
Twitter/PressTv

reklama

Podle agentury Fars vstoupilo do budovy mauzolea několik ozbrojenců a okamžitě začali pálit do lidí. Jeden z nich se navíc odpálil. Teheránský guvernér Hossein Hashemi zase uvedl, že zemřel jeden atentátník a další dva bezpečnostní složky zajistily.

Ve stejný čas o 20 kilometrů dál zaútočili ozbrojenci na komplex íránského parlamentu. Podle svědků čtyři útočníci vybaveni pistolemi a samopaly zastřelili členy ochranky a následně pronikli do areálu. Někteří z teroristů se dostali i přímo do budovy parlamentu, kde se jeden podle Fars rovněž odpálil.

Íránská agentura Tansim uvádí, že bezpečnostní složky zabily či zatkly všechny atentátníky. K útoku se přihlásili radikálové z ISIS. Na sociálních sítích rovněž zveřejnili záběry zevnitř parlamentu.

Šíitský Írán je dlouhodobě trnem v oku hlavně sunnitské Saúdské Arábii, se kterou bojuje o vliv v regionu. Írán se také velice aktivně angažuje v boji proti Islámskému státu a jiným radikálním sunnitským skupinám v Iráku i Sýrii.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!