Teroristé v Egyptě zaútočili na křesťany. Zemřelo přes 10 lidí

Nejméně 12 lidí včetně tří policistů zemřelo při pátečním útoku na křesťanský kostel a obchod v metropoli Káhiře. Dva ozbrojení muži se pokusili proniknout do koptského kostela. V tom jim ale zabránili policisté. Při následné přestřelce byl zneškodněn také jeden z teroristů, druhý byl zadržen později. Ve stejné oblasti pak došlo ještě ke střelbě v obchodě, informuje stanice BBC.
Teroristé zaútočili na kostel koptských křesťanů v Káhiře
Teroristé zaútočili na kostel koptských křesťanů v Káhiře
youtube/AFP news agency

reklama

Prvním terčem útoku byl kostel koptských křesťanů v káhirské čtvrti Helwan. Kromě nejméně deseti mrtvých zůstalo na místě střelby i pět zraněných. Masakr by byl nejspíše mnohem větší, nebýt přítomnosti bezpečnostních složek, které bedlivě střeží koptské oslavy spojené s Vánoci a Novým rokem. Zneškodněný terorista měl na těle pás s výbušninami. Není zcela jisté, jestli útočník přežil, nebo zemřel.

Druhý incident se odehrál o hodinu později v obchodě, který vlastní koptští křesťané. Zatím neznámý útočník tam zastřelil dva lidi. 

Není to zdaleka první útok muslimských radikálů na koptské křesťany v Egyptě. Loni v dubnu zemřelo 45 lidí při útoku na koptské kostely ve městech Alexandria a Tanta. Letos v březnu pak zemřelo 29 koptských křesťanů při útoku na autobus a v říjnu byl v Káhiře ubodán koptský ortodoxní kněz. Všeobecně se má za to, že za útoky stojí egyptská odnož Islámského státu.

Koptská pravoslavná církev je největší křesťanskou církví v Egyptě, která patří do skupiny starobylých východních církví a která neuznává christologii Chalkedonského koncilu. Křesťanská menšina tvoří v převážně muslimské severoafrické zemi přibližně 10 % populace.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!