Teroristický útok v New Yorku: Mezi mrtvými jsou i cizinci, Trump nařídil přitvrdit v prověrkách migrantů

Včerejší teroristický útok, při kterém útočník najížděl autem do lidí a 8 jich zabil, má na svědomí devětadvacetiletý Uzbek Sayfullo Saipov. Mezi oběťmi je podle argentinského ministerstva vnitra pět přátel z Argentiny, kteří do New Yorku přijeli oslavit 30. výročí vysokoškolského absolutoria. Americký prezident Donald Trump nařídil členům vnitřní bezpečnosti, aby urychlili a zpřísnili bezpečností opatření pro migranty.
Teroristický útok v New Yorku
Teroristický útok v New Yorku
AP

reklama

Osm mrtvých a 11 zraněných má na svědomí devětadvacetiletý Uzbek Sayfullo Sajpov. Ten v úterý 31. října vjel na stezku vedoucí podél West Side Highway na západě Manhattanu. Při své zběsilé jízdě srážel cyklisty a chodce a narazil dokonce i do školního autobusu. Poté vyběhl z vozu, a jak uvedli svědkové- arabsky měl zvolat „Alláhu akbar“ (Bůh je veliký).  Útočník držel v rukou zbraň, podle policie šlo o paintballovou a vzduchovou pistoli. Chvíli na to ho již zneškodnila přivolaná policejní hlídka, která pachatele střelila do břicha. Uzbek je v současné době v kritickém stavu v nemocnici, ale podle lékařů přežije. Jeho zběsilá jízda má na svědomí osm obětí a 11 zraněných. Podle úřadů je mezi mrtvými jeden Belgičan a pět občanů z Argentiny. Ti přijeli do New Yorku oslavit 30. leté výročí svého vysokoškolského absolutoria. Informaci potvrdilo argentinské ministerstvo vnitra.

Teroristický útok v New Yorku
Autor: CNN Teroristický útok v New Yorku

Televize CNN uvedla, že policisté našli vzkaz, který naznačuje, že Saipov čin spáchal ve jménu teroristické organizace Islámský stát (IS). Jiná média ovšem uvádí, že obsah vzkazu není zcela jasný. Policii zatím není známa žádná skutečnost, která by spojovala útočníka s radikály.

Teroristický útok v New Yorku
Autor: CNN Teroristický útok v New Yorku

Uzbek Sayfullo Saipov se živil jako řidič, ve Spojených státech žil od roku 2010 díky zelené kartě a podle agentury AP nějakou dobu pracoval i pro společnost Uber. Poslední roky bydlel v New Jersey nedaleko New Yorku. Jeho sousedka ho popsala jako „velmi klidného člověka“, který prý „stále pracoval“. V březnu roku 2013 se dokonce oženil, a to za devatenáctiletou dívku z Uzbekistánu, uvádí to server CNN.

Teroristický útok v New Yorku
Autor: Twitter/Donald Trump Teroristický útok v New Yorku

Americký prezident Donald Trump v souvislosti s útokem prohlásil, že Spojené státy nesmí dovolit teroristům z IS dostat se na americké území. Nařídil vnitřní bezpečnosti přitvrdit v prověrkách migrantů. Newyorský guvernér Andrew Cuomo bezprostředně po útoku nařídil posílit počet policistů, kteří dohlížejí na rušná místa ještě téhož dne. Poslední říjnový den slaví Američané Halloween a město je tak plné průvodů lidí ve strašidelných kostýmech. Posílena byla také ostraha letišť, mostů a tunelů. "New York je mezinárodním symbolem svobody a demokracie a my se nenecháme zastrašit," uvedl Cuomo v reakci na čin. Několik hodin po masakru vyrazil po boku starosty města Billa de Blasia do jednoho z večerních halloweenských průvodů.

Autor: Markéta Škorňová, ČTK

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!