Teroristický útok v New Yorku! Pachatel najel s dodávkou do lidí, policie ho zneškodnila

Útočník dnes v New Yorku dodávkou narážel do chodců a cyklistů, zabil osm lidí a dalších nejméně 11 zranil. Oznámil to starosta Bill de Blasio, podle něhož šlo o „zvláště zbabělý teroristický čin“. Zástupce newyorské policie James O´Neill na tiskové konferenci informoval, že pachatelem je devětadvacetiletý muž, který byl při zatýkání postřelen do břicha a je v nemocnici.
Teroristický útok v New Yorku
Teroristický útok v New Yorku
ABC News

reklama

Podrobnosti o jeho identitě policie odmítla zveřejnit. Policejní zdroje stanice CNN pak hovoří o tom, že útočníkem je Sayfullo Habibullaevic Saipov- muž původem z Uzbekistánu, který do USA přišel v roce 2010. Jeden z vyšetřovatelů pak CNN potvrdil dřívější informaci stanice WNBC, že pachatel nechal v autě anglicky psaný dopis, v němž uvádí, že svůj čin spáchal ve jménu Islámského státu.

Podle guvernéra státu New York Andrewa Cuoma patrně nešlo o skupinově organizovanou akci. Pachatel se svým pronajatým pick-upem vjel na stezku vyhrazenou pěším a cyklistům, jel po ní více než kilometr a srážel lidi. Šest obětí podle policie zemřelo na místě, dvě další po převozu do nemocnice. Jedna z obětí útoku je občan Argentiny, na svém twitterovém účtu o tom informovalo ministerstvo zahraničí jihoamerického státu.

Svědci natočili závěr útoku:

Svou šílenou cestu zakončil útočník nárazem do školního autobusu, přičemž byly zraněny dvě děti a dva dospělí. Poté vystoupil z kabiny, křičel a v rukou držel dvě zbraně, podle vyšetřovatelů šlo ale o atrapy. V autě nebyly nalezeny žádné výbušniny.

Někteří svědci, s nimiž hovořili reportéři amerických televizí, mluvili až o desítce výstřelů, které se na Manhattanu ozvaly. Policejní zdroj listu The New York Times uvedl, že útočník vykřikoval hesla velebící Alláha.

Podle newyorského starosty již okamžitá hrozba pominula. O útoku byl informován prezident Donald Trump. Ten na svém twitterovém účtu označil pachatele útoku za „chorého“ a „zvráceného“. „NE V USA,“ uzavřel příspěvek.

Případu se ujali agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Pachatel podle nich jednal sám, po nikom dalším policie nepátrá.

Incident se odehrál na West Side Highway, rušné magistrále lemující západní pobřeží Manhattanu při levém břehu řeky Hudson. Je to jen několik bloků od Světového obchodního střediska a památníku obětí teroristického útoku z 11. září 2001.

 

Autor: Alexandr Božilov, ČTK

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!