Testovací laboratoř, která držela zvířata v krutých podmínkách, přišla o licenci

Německá laboratoř, která testovala produkty na zvířatech, byla uzavřena za porušování podmínek. Zvířata v ní údajně trpěla a byla ponechána napospas trýznivým podmínkám. Pracovníci s nimi zacházeli násilně a nechávali je trpět.

Když loni na podzim zveřejnila organizace Cruelty Free International tajně pořízený videozáznam, který odhaloval skutečné podmínky německé testovací laboratoře, vyvolalo to veřejné pobouření. Organizace urgovala Evropskou komisi, aby zakročila.

Na zveřejněných záběrech byly vidět například opice držené v malých klecích, kterým pracovníci zařízení zamykali krky do okovů, nebo psi ležící v kalužích krve.

Aktivisté byli schopni situaci zmapovat a natočit, neboť se v laboratoři nechal jeden z nich zaměstnat. Pracoval tam od prosince 2018 do března 2019. Podle svých slov byl svědkem testování na bíglech, opicích, kočkách a králících.

Německé úřady podnikly po zveřejnění důkazů razii v laboratoři, která vedla k uzavření objektu. Zvířata se tak nakonec po letech dočkala spravedlnosti.

Podle aktivisty, který v laboratoři pracoval, nutili například pracovníci násilně psům kapsle za pomoci trubek, které jim strkali do krku. Po zákrocích psi prý často krváceli. „Psi vrtěli ocasem, i když je vedli na smrt. Zoufale toužili po lidském kontaktu,“ popsal člen Cruelty Free International.

Se zvířaty bylo údajně zacházeno násilně, a to navíc pracovníky, kteří nebyli v oboru trénovaní. Například kočky měly dostávat 13 injekcí denně, po kterých trpěly. Nejhorší podmínky ze všech měly opice. Některé z nich si vypěstovaly kompulzivní tendence a v malých klecích skákaly bez přestání v kruzích.

Tamní regulační úřady už podaly na firmu žalobu za porušování zákonů na ochranu zvířat. Podle aktivistů ale nejsou v Německu zákony proti týrání zvířat dostatečně striktní.

Přesto však slaví alespoň malý úspěch. „Jsme rádi, že úřady učinily kroky, které doženou společnost k odpovědnosti,“ řekla Kerry Postlewhite z Cruetly Free International, která se zabývá především případy v Evropě.

„Úroveň surovosti ke zvířatům a porušování zákonů, které jsme svým pátráním odhalili, je naprosto neakceptovatelná,“ dodala.

Společnost, která laboratoř vlastní, se zaměřuje na testování produktů farmaceutického a agro-chemického průmyslu pro firmy po celém světě. Zajišťuje, aby produkty splňovaly zákonné limity v jejich zemích původu.