Těžba surovin z asteroidů a jiných planet? Lucembursko a Rusko chtějí být průkopníky

Rusko se coby přední světový producent přírodních zdrojů plánuje připojit k Lucembursku v rámci těžby nerostných surovin ve vesmíru. Uvedla to podle agentury Reuters ruská místopředsedkyně vlády Tatyana Golikova.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Těžba ve vesmíru zatím může být pro mnohé předmětem sci-fi, nicméně řada vlád i společností usiluje o to, aby se stala realitou. Lucemburské vévodství se stalo první zemí, která přijala právní předpisy týkající se těžby ve vesmíru, včetně možné těžby na asteroidech.

Golikova uvedla, že v lednu Rusko nabídlo Lucembursku rámcovou dohodu v rámci spolupráce na (těžebním) průzkumu ve vesmíru, přičemž čekají na odpověď od samotného vévodství.

Jak dostat nerosty ve větším množství zpět na zemi?

Komerční těžba ze vzdálených planet a objektů představuje zatím nelehkou výzvu v řadě oblastí, jako je třeba technické řešení toho, jak to dostat velké množství nerostů zpět na Zemi.

Anne McClainová

Z Mezinárodní vesmírné stanice vystoupí do vesmíru historicky první ženská dvojice

Podnikatelé se v souvislosti s vesmírnou těžbou soustředí zejména na využití tamních minerálů k vytvoření meziplanetárních „čerpacích stanic“ nebo surovinových základen, které pomohou vybudovat, podporovat a poskytovat pohonné hmoty koloniím například na Marsu.

Asteroidy jako zdroj nerostného bohatství

Kupříkladu kovy jako železo, kobalt a nikl, na které jsou bohaté asteroidy, jsou stěžejními výrobními materiály pro kosmické lodě a jiná zařízení. Platinové kovy zase mohou být použity v elektronice a pro vnitřní obvody.

Lucembursko prohlásilo, že dychtí po spolupráci s dalšími zeměmi na multilaterální dohodě o právech na asteroidy. Ale vyhlídka, že řada zemí schvaluje v tomto ohledu vlastní legislativu, vzbuzuje přízrak toho, že se vesmírná těžba může zvrhnout v nový „divoký západ“ a honbu za zabíráním půdy.

reklama

reklama