Tiché odcházení premiéra Sobotky: Teprve jako třetí vydržel ve funkci celé volební období

6. 12. 2017 ZPRÁVY: TICHÉ ODCHÁZENÍ PREMIÉRA SOBOTKY
6. 12. 2017 ZPRÁVY: TICHÉ ODCHÁZENÍ PREMIÉRA SOBOTKY

reklama

Bohuslav Sobotka ve středu naposledy vedl jednání vlády. Za týden, tedy po jmenování Babišovy vlády, bude už jen řadovým poslancem. Jeho odcházení je ale poněkud tiché. Podle politologů se koncem kariéry premiéra vyloženě promlčel.

Bohuslav Sobotka je teprve třetím českým premiérem, který svoji vládní káru táhl po celé čtyři roky svého volebního období. To se povedlo jen Miloši Zemanovi a Václavu Klausovi. I proto by se dalo očekávat, že jako odcházející premiér odejde středem, to se ale nestalo. Na posledním zasedání vlády sice před novináře předstoupil, ovšem sám bez svého kabinetu.

„Já jsem na závěr ještě poděkoval členům vlády za jejich práci pro Českou republiku, pro občany, no, a udělali jsme si závěrečnou fotografii těch ministrů, kteří se dneska zúčastnili toho prvního a posledního zasedání naší vlády v demisi,“ uvedl premiér v demisi Bohuslav Sobotka.

Demisi poslal na Hrad pouze dopisem

I demisi poslal Bohuslav Sobotka na Hrad pouze dopisem. Je prvním českým premiérem, který neodnesl svoji rezignaci na Hrad osobně. „Vnímám opravdu jako takový pokus o revanš, o takový políček typu - tehdá jste mě přijal, jak jste mě přijal, proto teď volím pouze čistě chladný úřednický postup,“ informoval politolog Jan Hubáček.

Podle politologa Hubáčka v tom mohly sehrát roli dvě věci, jednak se chtěl Bohuslav Sobotka možná vyhnout nějaké trapné situaci, která třeba například nastala v případě jeho demise-nedemise letos v létě, kdy na něj prezident Miloš Zeman ukazoval v sále Pražského hradu hůlkou. Také za tím mohla být určitá pomsta Miloši Zemanovi. Bohuslav Sobotka se totiž tím, že poslal dopis, zachoval zcela úředně a naprosto chladně.

Z premiérského křesla klesne na to poslanecké

„Já bych připomněl kulturu podávání nedemise na jaře letošního roku, kdy se choval prezident republiky velmi sprostě vůči premiérovi České republiky,“ řekl senátor Jiří Dienstbier (ČSSD). „Asi správně cítí, že je hodně nepopulární a jít si pro nějakou další šarvátku s prezidentem, to si zřejmě chtěl odpustit, takže chápu, že ji poslal tu demisi,“ myslí si zase senátor a hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL).

„Prostě to jsou typy lidí, jsou introverti, extroverti, kdybych já bych premiér, tak to rozloučení by třeba vypadalo úplně jinak než vypadá,“ podotkl senátor Jaroslav Kubera (ODS). Je tu ale ještě jedna velká pravda, máme tu vzácně premiéra, který ve své politické kariéře klesá. Z premiérského křesla se dostane pouze na poslanecké křeslo. Již zmiňovaní Miloš Zeman a Václav Klaus se stali prezidenti, vzpomeňme si třeba také například na Josefa Tošovského, který se stal guvernérem České národní banky nebo premiéra, expremiéra Špidlu, který byl eurokomisařem.

reklama

reklama