Tisíce cestujících uvízly na výletní lodi v Itálii! Na palubě může být koronavirus

V Itálii byla v přístavu Civitavecchia poblíž Říma zablokována výletní loď Costa Smeralda kvůli potenciální hrozbě koronaviru na palubě. Na její palubě se nyní nachází šest tisíc cestujících. Pasažéři ani členové posádky nesmí zatím loď opustit.

Pár, původem z autonomního území Macao, dorazil na milánské letiště 25. ledna a poté se na Costa Smeraldu nalodil v Savoně. Loď s nimi během týdne navštívila také francouzský přístav Marseille, španělskou Barcelonu a Mallorcu. Oba si postupně začali stěžovat na horečku a projevily se u nich dýchací obtíže.

Výsledky testů by měly být hotovy dnes odpoledne, ostatní cestující mají zákaz opustit loď, dokud se nezjistí, co s cestujícími z Číny je. Loď přepravuje kolem 6 000 cestujících a dalších 1 000 členů posádky.

Nyní je pár izolován v oddělené kabině lodi a je pod neustálým dohledem italských lékařů. Ráno byli oba testováni a nyní se čeká na výsledky. Čtyřiapadesátiletá žena si stěžuje na malátnost, její manžel má pouze běžné respirační problémy.

Starosta města Civitavecchia Ernesto Tedesco a kapitán pobřežní stráže Vincenzo Leone oznámili, že situace na palubě je plně pod kontrolou a byla přijata všechna nezbytná opatření, aby se zabránilo šíření koronaviru.

Costa Smeralda je pátá největší výletní loď na světě. ‚‚Samozřejmě se trochu bojíme,“ píší přítomní cestující na svých sociálních sítích. Nikdo se na loď nebo z ní momentálně nedostane.

Výletní loď není jediným místem v Itálii s podezřením na propuknutí koronaviru. Po návratu domů ze Šanghaje, kde žila šest měsíců, byla v nemocnici Alessandria izolována 24letá žena. Ta byla testována na koronavirus. Mezitím Rusko uzavřelo svou východní hranici s Čínou ve snaze zastavit šíření choroby. Rusko nemá prozatím žádné potvrzené případy nového viru.

A několik případů infekce hlásí i evropské země. Ty také přijímají opatření proti rozšíření nákazy. Přímé letecké spojení s pevninskou Čínou zrušily například britské aerolinky British Airways, o zákazu všech letů mezi Čínou a Českem uvažuje i český premiér Andrej Babiš.

Nejnovější bilance kronaviru uvádí, že je zatím v Číně hlášeno 7711 případů onemocnění a 170 úmrtí způsobených tímto virem.

Pozitivní je, že se množí zprávy, že vědci pokročili v bádání, jak si poradit s koronavirem. Wu-chanský institut virologie Čínské akademie věd určil již některé léky, které mohou účinně omezit koronavirus. Ruští vědci začali s čínskými kolegy pracovat na vývoji vakcíny a podobný úmysl již dříve oznámily americké úřady a firmy.

Vědcům v Austrálii se podařilo znovu vytvořit nový koronavirus mimo Čínu, což vzbuzuje naději, že by mohl být použit k vývoji testu včasné diagnostiky.