Tiskovka Vladimira Putina trvala přes 4 hodiny. Po konferenci se střílelo u sídla tajné policie FSB

Ruský prezident při tiskové konferenci odpovídal novinářům na palčivé otázky týkající se ruské a zahraniční politiky. Neminul ho ani dotaz na podnikání jeho dcer. V kontextu se střelbou u FSB se spekulovalo o spojitosti s Putinem.
Vladimír Putin, prezident Ruska
Vladimír Putin, prezident Ruska
pixabay.com

reklama

Jednalo se o patnáctou tiskovou konferenci ruského prezidenta, která měla rekordní počet účastníků, 1895 (přitom kapacitně je sál stavěn na 1300 lidí). Mimochodem je tradicí, že pět minut před příchodem Putina se na jeho stole objeví termošálek se zeleným čajem. První slova ruského prezidenta byla: „Využiji vaše otázky…“, čímž naznačil smysl průběhu konference.

Téma Ukrajiny bylo klíčové, a tím spíše kvůli nedávnému prohlášení ukrajinského prezidenta Zelenského k přehodnocení mírových dohod z Minsku. Putin to považuje za nápad, který nikam nevede. Zastává názor, že konfliktní situaci na východě Ukrajiny nelze řešit vojensky, ale jednáním. Preferuje přímý dialog mezi Kyjevem a Donbasem. Při odpovědi se strhla kratší diskuze mezi Putinem a ukrajinským novinářem o tom, že ukrajinští novináři mohou bez obav pracovat v Rusku a ruští na Ukrajině nemohou. „Popravdě, nemám problém zde pracovat, ale kdyby byly ukrajinské tanky u vás na Kubáni (jižní Rusko), tak byste také změnil názor,“ řekl Putinovi ukrajinský novinář. Na dotaz týkající se žoldnéřů odpověděl Putin, že ví o německých a francouzských smluvních vojácích a připustil, že se sice bojů mohou účastnit ruští dobrovolníci, ale „netvoří základ ozbrojených sil v Donbasu.“

ukrajinská flotila - ilustrace

Rusové vrátili ukrajinské lodě. Může se Ukrajina stát námořní silou?

Stejně tak Putina rozhorlila rezoluce Evropského parlamentu, která uvádí, že jednou z příčin druhé světové války byla smlouva mezi nacistickým Německem a Sovětským svazem o neútočení. „Přirovnávat Sovětský svaz k nacistickému Německu je vrchol cynismu,“ uvedl ruský prezident.

Novináři se Putina ptali na jeho názor o impeachmentu na amerického prezidenta. Ruský prezident uvedl, že pochybuje o tom, že by snaha demokratů dosáhla výsledku. Co se týče USA, Putinovi vadí, že Američané nereagují na ruský návrh ohledně prodloužení dohody o omezení strategických útočných zbraní (START).

U ruských témat Vladimir Putin zmínil stav ruské ekonomicky a prohlásil, že si samostatné Rusko vede lépe než celý SSSR. Důvodem Putinovy narážky byl fakt, že mnozí Rusové tvrdí, že dříve, za SSSR, byli spokojenější.

Novinář redakce BBC požadoval odpověď týkající se podnikání Putinových dcer. Souvisí to s tím, že jedna z dcer se zabývá projekty, které jsou financovány z veřejných prostředků. „Ještě dále to zkoumejte a jistě přijdete na to, čím se kdo zabývá, kdo je majitel a kdo komu pomáhá,“ snažil se Putin vyhnout tématu, o kterém ostatně nerad mluví. Tentokrát ani nevyslovil jejich jména.

Padl rovněž dotaz týkající se bývalé práce Putina u KGB, což prezident přešel odpovědí: „Prošli jsme již očistami.“ Dále to převedl do současné práce tajných služeb: „Musíme kontrolovat určité složky společnosti, co se děje při vymáhání práva.“

Střelba Moskva

VIDEO: Střelba v centru Moskvy v centrále budovy FSB! Na místě nalezen granát a batoh

Střelba u sídla tajné policie FSB

Některá média spekulovala o tom, že včerejší střelba u sídla ruské tajné policie není náhodná a že souvisí s Putinovým vystoupením. Dnes se píše o identitě pachatele, kterým je 39letý Jevgenij Manjurov z Podolska v Moskevské oblasti. Je bývalým pracovníkem bezpečnostní služby a také profesionálním střelcem. Útok byl plánovaný a údajně souvisí s jeho propuštěním od jedné soukromé bezpečnostní služby. Měl se stát podrážděným, přestal komunikovat a izoloval se od přátel. Zřejmě se tedy jednalo o vyřizování osobních účtů.

Večer přišel k sídlu FSB ve své pracovní uniformě, vytáhl z batohu zbraň a začal střílet. Zabil jednoho důstojníka FSB, zranil čtyři členy tajné policie a jednoho kolemjdoucího. Byl zabit jedním z obranných výstřelů ostrahy.

Podle posledních zpráv v nemocnici zemřel další příslušník FSB zraněný v přestřelce a u dalšího je údajně zdravotní stav velmi vážný.

reklama

reklama