Toman střet zájmů odmítá. Agrofertu už ale raději pozastavil dotace

Do České republiky přichází další auditní zprávy Evropské komise. Pro některé vládní představitele nepřináší příliš pozitivní informace. Kromě premiéra Andreje Babiše Komise požaduje také informace o ministru zemědělství Miroslavu Tomanovi, přestože nebyl přímo jmenován.
Agrofert
Agrofert
FTV Prima

reklama

Ve zprávě jsou chyby, přesto zastavujeme dotace

Ministr Miroslav Toman zcela odmítl, že by byl ve střetu zájmů, a že se druhá předběžná zpráva Evropské komise týká jeho střetu zájmů kvůli firmě Agrotrade. Toman také uvedl, že po zběžném zhlédnutí jsou v předběžné zprávě chyby. „Evropská komise se odkazuje na články v tomto auditu, které v legislativě vůbec neexistují,“ upřesnil Toman.

Generální ředitel Státního zemědělského intervenčního fondu Martin Šebestián se přesto ovšem rozhodl stopnout Agrofertu zemědělské dotace. „Z důvodu předběžné opatrnosti SZIF nebude vyplácet projekty podnikům skupiny Agrofert, které jsou schválené po dni 9. 2. 2017,“ vysvětlil. Ještě před několika dny přitom vláda odmítala zastavení vyplácení dotací Agrofertu.

Zpráva řeší potenciální střet zájmů Babiše

Šebestián také upřesnil, že audit je zaměřen na investiční projekty v rámci programu rozvoje venkova a z toho je rozdělen na tři bloky opatření. První část auditu řeší potenciální střet zájmů Babiše, konkrétně se jedná o dvanáct projektů od únoru roku 2017 v hodnotě 63 milionů korun. Všechny dotace, o kterých se ve zprávě mluví, jsou nenárokové.

Druhá část se zaobírá obecnými postupy v rámci administrace a schvalovacích postupů, hodnocení způsobů pohledu na inovace a například efektivity nákladů. „Tato část se zabývá postupy na úrovni platební agentury, tak českého státu v oblasti tří opatření, kterých se tato zpráva týká,“ sdělil Šebestián. Třetí část informuje Českou republiku o možném střetu zájmů ministra Miroslava Tomana, který ovšem podle slov Šebestiána ve zprávě není ani uveden.

SZIF nyní bude měsíc čekat na odeslání české verze zprávy, další dva měsíce bude mít potom na formulování odpovědi Evropské komisi. Po této proceduře ještě bude následovat výměna informací, první bilaterální jednání by mělo být 28. ledna 2020.

Opozice: Civilizovaný svět není zvyklý zákony obcházet

Na vystoupení Tomana a jeho vyjádření k druhé předběžné zprávě už reagovaly i strany ODS, Piráti, STAN, KDU-ČSL a TOP 09, které chválily zastavení zemědělských dotací Agrofertu. „My toto rozhodnutí státního fondu vítáme, je to v pořádku,“ uvedl předseda KDU-ČSL Marek Výborný. Zároveň jedním dechem dodal, že pokud obě auditní finální zprávy podezření potvrdí, tak všichni, kdo tyto dotace pobírali neoprávněně, budou muset tyto prostředky vrátit.

Poslanec Miroslav Kalousek (TOP09) uvedl, že „je to sice dobře, ale pozdě“. Teď se budou podle něj muset peníze po těchto firmách vymáhat. „Civilizovaný svět není zvyklý zákony obcházet, a pokud se jedná o jeho vlastní peníze, tak to nehodlá ani trpět,“ uzavřel Kalousek. 

Dalibor Zítko

reklama

reklama