Tomský bez cenzury: Post neobhájí jen nekňuba. Schneidera vsází na volební paradox

Druhému kolu prezidentských voleb, které odstartuje už tento pátek, se věnoval i poslední díl online pořadu Názory Bez cenzury. Pozvání do studia přijali politolog Alexander Tomský a bývalý bezpečnostní expert a komentátor Jan Schneidera. Kdo má podle nich větší šanci získat post prezidenta republiky?
Alexander Tomský a Jan Schneider v online pořadu Názory bez cenzury
Alexander Tomský a Jan Schneider v online pořadu Názory bez cenzury
archiv FTV Prima

V prvním kole prezidentských voleb vyhrál Miloš Zeman nad Jiří Drahošem o dvanáct procent, což v reálných číslech znamenalo více než 600 tisíc hlasů voličů. Podle politologa Alexandra Tomského jsou tato čísla velice zavádějící. „Ta zásadní věc spočívá v tom, že všichni kandidáti byli antizemanovci, takže volili na stejné čáře,“ uvedl pro online pořad Názory bez cenzury.

Podle něj záleží na tom, zda voliči, kterým neprošel jejich kandidát do druhého kola, se rozhodnou zůstat při kole druhém doma nebo se nepřikloní na stranu Miloše Zemana. „To znamená, že tato čísla jsou zbytečná a musíme se podívat na to, kolik bylo antizemanovců a těch bylo 60 %. To je opravdu monumentální číslo, takže každý, kdo má vztah k matematice, musí mít jasno,“ upřesnil Tomský.

Bývalý bezpečností expert a komentátor Jan Schneider přiznal, že čistá matematika je jeden z aspektů, který se musí brát v potaz druhého kola prezidentských voleb. Sám ale nevylučuje ale ani určitý paradox. „Nevidím to tak jasně, matematicky se to tak asi přichyluje na tuhle stranu, ale je možné, že když se to bude dost intenzivně opakovat, tak to možná u některých voličů způsobí paradoxní reakci,“ zhodnotil.

Prezidentské volby 2018

Zeman nebo Drahoš? Necelá pětina voličů z prvního kola by dala hlas oběma

Drahoš vsází na důstojnosti oproti „buranovi z Vysočiny“

Na druhou stranu ale například v západních státech bývá ve větší výhodě ten kandidát, který už ve funkci je, jelikož má určitou prezidentskou auru. „Jen úplný nekňuba, neschopenec, jako byl například Sarkozy, nevyhraje podruhé. To se občas stává,“ upozornil Tomský s tím, že navíc celosvětově se společnost bouří proti elitám a intelektuálům a Miloš Zeman vědomě reprezentuje právě tuto populistickou tendenci. Zato Jiří Drahoš staví na své důstojnosti „oproti tomuto stylu burana z Vysočiny“.

Podle Schneidera Zemanovi nejvíce v prvním kole voleb prospělo, že vůbec nemluvil. „Tím, že po Havlovi a Klausovi nastoupil Zeman, se vyčerpala taková ta polistopadová věrchuška,“ mínil a upřesnil, že jako velké pozitivum těchto voleb vidí i to, že byla představena celá plejáda lidí, kteří za sebou neměli auru listopadu 1989. „Nemyslím si, že v tom předkole byli ti ‚neúspěšní‘ neúspěšnými. Pro spoustu z nich to může znamenat krok do budoucnosti,“ uzavřel.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama